7 grudnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Do czego służy bednarka ocynkowana?

Instalacje elektryczne pojawiają się w niemal wszystkich budynkach i obiektach o zupełnie innym przeznaczeniu. Zwykle konieczne jest ich odpowiednie uziemienie wpływające na bezpieczeństwo korzystania z systemu. W tym celu wykorzystuje się bednarkę, która często jest pokryta cynkową powłoką zabezpieczającą przed korozją. Czym dokładnie jest taki element i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Bednarka w instalacjach elektrycznych

Głównym zadaniem bednarki ocynkowanej jest uziemienie instalacji elektrycznych. Często wchodzi ona również w skład wielu innych systemów, takich jak ochrona przeciwporażeniowa, przeciwprzepięciowa i odgromowa.

Bednarka ocynkowana musi spełniać wymagania odnośnie bezpieczeństwa oraz pozwalać na prawidłowe działanie instalacji elektrycznej. Jej celem jest odprowadzanie energii, napięć oraz prądów zwarciowo-doziemnych i upływowych. Konstrukcja ta może również rozpraszać piorun przekazany przez instalację odgromową.

Bednarka ocynkowana stanowi obowiązkowy element w nowoczesnym budownictwie. Zazwyczaj jest ona wkopywana głęboko w ziemię, co pozwala na szybkie przekazywanie energii do gruntu, czyli jej uziemianie.

Montażem bednarki ocynkowanej powinni zająć się specjaliści. Takie osoby mogą podłączyć całą instalację w sposób bezpieczny i zgodny z przyjętymi normami. W innym przypadkiem konstrukcja może okazać się nieskuteczna, co w przypadku prądu stanowi poważne zagrożenie – tłumaczy ekspert z firmy Metalzbyt Poznań dystrybuującej blachy, liny i kraty stalowe.

Cechy dobrze wykonanej bednarki ocynkowanej

Aby bednarka ocynkowana mogła pełnić swoją funkcję bez zarzutu, konieczne jest wykonanie jej w odpowiedni sposób. W tym celu należy użyć sprawdzonych, wytrzymałych materiałów, które spełniają odpowiednie normy. Zwykle jest to surowiec wsadowy składający się ze stali gorącowalcowanej oraz cynku. Ten ostatni element ma za zadanie chronić konstrukcję przed działaniem rdzy.

Warto pamiętać o tym, by wybrana bednarka ocynkowana była odporna na gięcie i wpływ negatywnych czynników zewnętrznych. Element ten jest bowiem umieszczany głęboko w ziemi, dlatego niewłaściwie wykonany egzemplarz może szybko się zniszczyć. Wówczas przestanie być on skuteczny, narażając użytkowników danego budynku na niebezpieczeństwo.

Bednarka ocynkowana może występować w różnych rozmiarach. Wybór odpowiedniego modelu zależy wyłącznie od specyfiki konkretnej konstrukcji. Niewłaściwie dopasowany wariant może nie spełniać swojej funkcji w prawidłowy sposób, dlatego przed zakupieniem bednarki ocynkowanej należy skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie.