13 maja 2020

Kategoria:
Elektronika

Do czego służą wyłączniki nadprądowe?

Wyłączniki instalacyjne nadprądowe to jeden z najważniejszych elementów, będący częścią instalacji elektrycznej każdego budynku. Bez ich wykorzystania nie mogłaby ona działać prawidłowo. Co więcej, zastosowanie tego wyposażenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo obiektu oraz jego mieszkańców. W przypadku zbyt dużego natężenia prądu są one w stanie odciąć jego dopływ. Na czym dokładnie polega ich działanie?

Wyłączniki nadprądowe – podstawowe informacje

Instalacja elektryczna to podstawa każdego budynku – zarówno mieszkalnego, jak i przemysłowego. Absolutną koniecznością jest również wykorzystanie tak zwanej rozdzielnicy instalacyjnej. Potocznie jest ona określana jako skrzynka elektryczna. To właśnie tam znajdują się wszelkie łączniki odpowiedzialne za dopływ prądu do poszczególnych części obiektu.
Specjalista z Zakładu Usługowo-Handlowego “ELSTER” z Bielska-Białej zauważa:

Nowoczesne modele mają bardzo prostą budowę. Jest to włącznik, który obsługuje się jednym ruchem. W położeniu, kiedy skierowany jest ku górze, oznacza to załączenie dopływu energii elektrycznej do zasilanego obwodu. Po opuszczeniu go do pozycji zwróconej w dół – dany obwód, za który odpowiada – nie działa.

Wyłączniki instalacyjne – rodzaje wyposażenia

Typ obiektu oraz jego przeznaczenie generują rodzaj instalacji elektrycznej, która jest wykorzystywana w danym przypadku. W związku z tym zachodzi także konieczność zastosowania innych wyłączników instalacyjnych. Do najpopularniejszych i tym samym najczęściej stosowanych zalicza się wyłączniki typu B, C oraz D. Czym różnią się między sobą? Odcinają one dopływ energii elektrycznej w momencie, kiedy natężenie przepływającego przez nie prądu osiągnie wartość od 1,13 do 1,45 znamionowego prądu pracy wyłącznika lub jego określoną krotność  (3 do 20 razy) dla prądów zwarciowych (występujących np. w krótkotrwałych stanach rozruchowych zasilanych urządzeń):

  • typ B – 3-5 razy,
  • typ C – 5-10 razy,
  • typ D – 10-20 razy.

Zastosowanie wyłączników instalacyjnych

Każdy typ wyłącznika nadprądowego ma inne przeznaczenie. Te należące do kategorii B najczęściej stosowane są w przypadku zabezpieczenia instalacji domowej. Sprawdzają się idealnie do ochrony standardowego gniazdka elektrycznego, które znajduje zastosowanie w każdym budynku. Wyłączniki typu C najczęściej stosuje się w obwodach charakteryzujących się zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd rozruchowy zasilanych urządzeń. Wyposażenie z kategorii D montowane jest w przypadku urządzeń o największym zużyciu wspomnianej energii rozruchowej – są to między innymi wszelkiego rodzaju transformatory – wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle.

Wyłączniki nadprądowe w domu – czy są koniecznością?

Wyłączniki instalacyjne to wyposażenie wykorzystywane w każdym typie budynków – także w domach są one ważnym elementem instalacji elektrycznej. W momencie, kiedy urządzenie zasilane prądem pobiera go zbyt dużo – dochodzi do jego odcięcia. To pozwala na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, takich jak np. zwarcie, czy przegrzanie się przewodów instalacji, które w efekcie mogłoby spowodować zapłon i pożar.