obwody drukowane urzadzenia elektryczne
22 sierpnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Do czego służą obwody drukowane?

Każdy sprzęt elektroniczny składa się z wielu podzespołów. Dopiero prawidłowe połączenie wszystkich elementów sprawi, że urządzenie będzie spełniało stawiane przed nim zadania. W tym celu wykorzystuje się przewody i płytki, które tworzą konkretne układy. Każdy z nich ma inną rolę, więc jeśli jeden z nich przestanie działać, spowoduje to niemożność korzystania z konkretnej funkcji lub całości sprzętu. Ważną rolę w tym procesie pełnią obwody drukowane.

 

Czym są obwody drukowane?

 

Obwód drukowany jest to płytka, która została wykonana z izolatora będącego podstawą ścieżek elektrycznych oraz punktów lutowniczych. Za jego pomocą wykonuje się konkretne podzespoły, które odpowiadają za poszczególne procesy w sprzęcie elektronicznym. Dodatkowo obwód drukowany gwarantuje możliwość przesyłu sygnału elektrycznego.

 

Najczęściej montuje się go w mniejszych urządzeniach w celu zaoszczędzenia przestrzeni. Obwód drukowany wykorzystuje się do przesyłu niskiego napięcia. Jednak obecnie coraz chętniej stosuje się go także w sprzęcie o większych rozmiarach, jak na przykład panele słoneczne lub zasilacze.

 

Jakie są rodzaje obwodów drukowanych?

 

Obwody drukowane można wytwarzać na kilka sposobów. Najczęściej są one jednowarstwowe. Jest to najprostszy rodzaj, na którym znajdują się pola lutownicze oraz pozostałe części. Niektóre firmy, jak na przykład ELPIN, wykonują także obwody dwuwarstwowe. W takim elemencie wszelkie ścieżki znajdują się po obu stronach. Technologia zastosowana przy produkcji tego przedmiotu pozwala na przesyłanie sygnału w obie strony.

 

Innym rodzajem jest obwód drukowany wielowarstwowy. Każda powierzchnia spełnia konkretne zadania. Na zewnętrznych warstwach umieszcza się pola lutownicze, natomiast wewnątrz mieszczą się pozostałe ścieżki odpowiadające za zasilanie, przesyłanie sygnału lub uziemienie.

 

Do czego służą laminaty?

 

Żeby obwód drukowany mógł działać, należy go umieścić w laminacie. Do płytki mocuje się określonej grubości miedzianą folię, będącą bazą dla przyszłych ścieżek obwodu. Wyróżnia się kilka rodzajów laminatów.

 

Najpopularniejszym jest laminat kompozytowy, który jest rdzeniem papierowym nasączonym żywicą, a następnie pokrytym włóknem szklanym. Używa się go do produkcji jedno- oraz dwuwarstwowych obwodów drukowanych. Natomiast najdroższym jest laminat szklano-teflonowy, który uzyskuje się z mieszanki teflonu oraz ceramiki.