21 stycznia 2021

Kategoria:
Elektronika

Dławiki do kompensacji

Dławiki kompensacyjne to urządzenia wykorzystywane do kompensacji mocy biernej pojemnościowej. Najczęściej są stosowane na długich liniach kablowych przy ich niedostatecznym obciążeniu. Dławiki są dostępne w wersji jednofazowej bądź trójfazowej – każdorazowo powinny być dopasowane do specyfiki układu. Odpowiednie ich dostosowanie i montaż pozwalają zwiększyć efektywność energii i obniżyć koszty. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Dławiki do kompensacji – najważniejsze informacje

Pobór mocy biernej najczęściej dotyczy zasilaczy, komputerów, UPS, sieci kablowej czy oświetlenia LED. Występuje ona głównie w obiektach o charakterze biurowym bądź wielkopowierzchniowym. Z pomocą przychodzą dławiki do kompensacji. Jak sama nazwa wskazuje, są stosowane do kompensacji mocy biernej pojemnościowej. Energia ta może być generowana przez wiele źródeł, m.in.:

  • zasilacze UPS średnich i dużych mocy,
  • zasilacze systemów budynkowych,
  • urządzenia jednofazowe, które są zasilane napięciem międzyfazowym,
  • długie, niedociążone linie kablowe,
  • oprawy oświetleniowe LED.

W sytuacji, gdy moc pojemnościowa pobierana przez obiekt nie jest duża i jest niezmienna w czasie, warto zastosować dławik kompensacyjny – wyjaśnia ekspert z firmy Inducto. Powinien on być załączony na stałe. Jego niewielka moc w porównaniu z mocą pobieraną przez obiekt nie powoduje naliczania dodatkowych opłat za pobór energii biernej indukcyjnej, ale pozwala wyeliminować opłaty za energię bierną pojemnościową.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed zastosowaniem dławika kompensacyjnego warto wykonać pomiar profilu mocy. Uzyskany wynik pozwoli prawidłowo dobrać właściwą moc urządzenia. Warto również zwrócić uwagę, by w przypadku pobierania dużej ilości mocy pojemnościowej, sięgającej nawet kilkudziesięciu KVAr, o zmiennym charakterze, zastosować baterię dławików z automatycznym regulatorem mocy.

Wspomniane urządzenia można nabyć w wielu punktach. Dławiki kompensacyjne są kompletnie wyposażone. Poza urządzeniem głównym zawierają również elementy do montażu i podłączenia. Części te, po umieszczeniu w specjalnych obudowach, zapewniają prawidłową wentylację.

W opcji dodatkowej taki regulator może łączyć się z modułem GPRS bądź ETHERNET. Wówczas w momencie wystąpienia awarii np. zadziałania bezpieczników, odpowiednia informacja o awarii jest przesyłana do służb. Wyspecjalizowane jednostki wiedzą dokładnie, gdzie wystąpiła, kiedy i co się stało oraz znają przyczynę wystąpienia zdarzenia. Co ważne monitoring ten działa nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.