27 października 2017

Kategoria:
Elektronika

Dlaczego opłaca się oddawać elektrośmieci do skupu?

Utylizacja zgodna z prawem

Polska z roku na rok coraz bardziej dopasowuje się do restrykcyjnych przepisów Unii Europejskiej. Dotyczy to między innymi przepisów związanych z ochroną środowiska, ekologią, a w tym odpowiednią utylizacją odpadów. Utylizację elektrośmieci reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzeniom. Elektrośmieci wg ustawy to wszystkie urządzenia, które są uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych. Nie powinny one trafiać do odpadów zmieszanych, ponieważ ustawa mówi o obowiązku zbierania, odzysku oraz recyklingu tych urządzeń. Duże urządzenia, takie jak pralki i lodówki, jak i mniejsze sprzęty, jak czajniki elektryczne, żelazka, suszarki do włosów, a także zużyte świetlówki powinny trafiać do skupów lub bezpośrednio do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie poddawane są recyklingowi lub tzw. procesowi unieszkodliwiania. Jest to uzasadnione: w elektrośmieciach znajdują się trujące substancje, między innymi rtęć i ołów. Kolejny ważny argument to coraz większa świadomość na temat ekologii i ochrony środowiska.

Nie tylko ekologia, ale i zysk

Kiedy decydujemy się oddać nasze elektrośmieci do odpowiedniego skupu, który jest wpisany w specjalny rejestr zbierających zużyty sprzęt, możemy liczyć na zysk.

Przy standardowym sprzęcie domowym nie są to ogromne kwoty, jednak zdecydowanie warto oddać elektrośmieci w odpowiednie miejsce i trochę zarobić, niż narażać się na mandat w wysokości nawet kilkuset złotych za wyrzucenie sprzętu do osiedlowego śmietnika – mówi nam przedstawiciel Zakładu Obrotu Złomem z Bydgoszczy.

Jeżeli nie po drodze nam w danej chwili, by oddać starą mikrofalówkę do skupu, lepiej odłożyć ją do piwnicy, na strych, czy do garażu i przy okazji wywieźć w odpowiednie miejsce. W większych miastach od czasu do czasu organizowane są zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie zużytego, czy zepsutego sprzętu, możemy dostać symboliczny podarunek w postaci naklejki, plakietki, czy magnesu. Takie akcje mają na celu przede wszystkim uświadamianie ludziom, jak ważny jest recykling i że każdy może zrobić dla naszej planety coś dobrego w bardzo prosty sposób: przestrzegając przepisów i postępując zgodnie z wytyczonymi normami. Punkty skupu elektrośmieci również zachęcają do tego ludzi, promując swoje usługi na coraz większą skalę.