19 września 2021

Kategoria:
Elektronika

Czym są kable ekranowane?

Prawidłowe działanie różnych urządzeń często uzależnione jest od zachowania kompatybilności elektromagnetycznej. W tym celu stosuje się tzw. kable ekranowane, które umożliwiają równomierny rozkład pola magnetycznego, zapobiegając tym samym zakłóceniom powstałym na skutek pojawienia się określonych czynników zewnętrznych. Dowiedz się więcej na temat przekładów ekranowanych oraz mechanizmów ich działania.

Charakterystyka kabli ekranowanych

Pod pojęciem kabli ekranowanych zwykle rozumie się przewody ochronne, których powierzchnia na całej długości została pokryta miedzianą lub metalową osłoną w celu minimalizacji ryzyka powstania jakichkolwiek zakłóceń w trakcie przesyłania sygnału. Zastosowanie przewodów ekranowanych sprzyja efektywnej ochronie przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Dzięki nim zewnętrzne zaburzenia pola elektromagnetycznego w najmniejszym stopniu nie wpływają na jakość transmitowanego sygnału.  Co więcej, kable ekranowane gwarantują również sprawne działanie innych urządzeń znajdujących się w małej odległości od sprzętu wykorzystującego tego typu przewody. Profesjonalnie wykonane systemy okablowania ekranowanego minimalizują ryzyko powstania niebezpiecznych skoków napięcia oraz zwarć międzyfazowych w różnych punktach rozmieszczonych na całej długości kabla. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznych często wykonuje się ekranowanie poszczególnych żył w kablach zasilających i sterowniczych.

Kiedy stosuje się kable ekranowane?

Kable ekranowane znajdują zastosowanie głównie w miejscach, gdzie występuje bardzo duże prawdopodobieństwo wybuchu, np. w kopalniach. Stanowią one również nieodłączny element zaawansowanych systemów sterowania i sygnalizacji. Chętnie sięgają po nie informatycy, którzy zajmują się wykonywaniem profesjonalnych połączeń poszczególnych części układów komputerowych. Sprzedawane przez renomowane firmy, takie jak S-Cabling przewody ekranowane na ogół świetnie sprawdzają się jako łączniki rozmaitych urządzeń pomiarowych i transmisyjnych.

Popularność kabli pokrytych ekranem wynika przede wszystkim z ich wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Można je wykorzystywać do transmitowania zarówno sygnałów cyfrowych oraz analogowych. Nawet zgięcie kabla nie oddziałuje negatywnie na poziom wydajności jego działania.

Przewody ekranowane zwykle wykonywane są z wysokiej jakości komponentów. Mimo to ich producenci na ogół dbają o to, aby koszt zakupu kabli nie przekraczał realnych możliwości finansowych większości osób.