centrala klimatyzacyjna
5 stycznia 2020

Kategoria:
Elektronika

Czym są centrale klimatyzacyjne?

Klimatyzacja jest w dzisiejszych czasach równie często montowana w biurowcach, w firmach, jak i w domach, a nawet w mieszkaniach. Zmieniający się klimat i coraz bardziej upalne lata sprawiły, że rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Za to, czy w pomieszczeniach będzie panowała przyjemna temperatura i korzystne warunki dla ludzi, odpowiada w dużej mierze centrala klimatyzacyjna. Co to takiego?

Jakie zadania pełni centrala klimatyzacyjna?

Centrala to najważniejsza część, serce całego układu klimatyzacji i wentylacji. To właśnie ona sprawia, że wewnątrz pomieszczeń znajduje się chłodne i dobrej jakości powietrze.

Zadaniem tego urządzenia jest pobieranie powietrza z zewnątrz i przygotowywanie go do tego, aby mogło zostać wykorzystane w budynku. Właśnie w tym celu jest one poddawane specjalnej obróbce. Centrala klimatyzacyjna nawilża je, osusza, a także chłodzi. Daje to możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach oraz wtłaczania do nich powietrza o odpowiednich parametrach.

Urządzenie to może mieć niewielkie gabaryty i być przystosowane do pracy w mieszkaniach, restauracjach czy w domach jednorodzinnych. Istnieją jednak o wiele większe modele central, które służą do schładzania powietrza w dużych budynkach użyteczności publicznej, halach, wielkometrażowych magazynach czy w biurowcach.

Centrala wentylacyjna to urządzenie, które składa się z wielu układów. Jest ono stworzone tak, aby szybko przystosowywać swoją pracę do zmiennych parametrów powietrza pobieranego z zewnątrz. Dzięki niej użytkownicy pomieszczeń mogą cieszyć się doskonałymi warunkami termicznymi przez cały rok. Zdecydowanie poprawia to komfort podczas pracy oraz wykonywanie codziennych obowiązków” – mówi ekspert z firmy Climag.

W jaki sposób działa centrala klimatyzacyjna?

To urządzenie do obróbki powietrza jest złożone z kilku podzespołów. Ich współpraca zapewnia, że w pomieszczeniach panują idealne warunki do pracy i życia.

Powietrze, które zostanie pobrane z zewnątrz, przebywa długą drogę, zanim trafi do budynku. Nowoczesne centrale klimatyzacyjne mają zamontowany system służący do chłodzenia powietrza oraz taki, który odpowiada za jego podgrzewanie. Na urządzenie to składają się także elementy zapewniające jego nawilżanie.

Nie mniejsze znaczenie mają filtry. Ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza z pyłów, kurzu i zabrudzeń. Za jego dostarczanie do wnętrz budynków odpowiedzialna jest sekcja wentylatorowa. Składa się ona z nawiewów i wywiewów, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.