27 marca 2017

Kategoria:
Elektronika

Czym kierować się przy wyborze elektronicznego stopera

Stoper elektroniczny to gadżet przydatny osobom uprawiającym takie dyscypliny sportu, w których czas odgrywa dużą rolę. Z jego pomocą można nie tylko sprawdzić ile zajęło nam wykonywanie danych ćwiczeń, ale także testować wytrzymałość poprzez monitorowanie liczby powtórzeń w określonym czasie. Sprawdźcie jak wybrać ten najlepszy.

Funkcje podstawowe

Najważniejszą funkcją stopera jest zdecydowanie mierzenie czasu. Z jego pomocą bardzo łatwo można sprawdzić ile zajmuje nam pokonywanie danej odległości – wystarczy tylko nacisnąć przyciski w odpowiednim momencie. Tę opcję wszystkie stopery powinny spełniać jednakowo, jednak przy kupowaniu tego urządzenia warto przyjrzeć mu się także pod kątem tego zadania.

-Większość modeli stoperów mierzy czas z dokładnością co do jednej sekundy, jednak są i takie, których pomiar ogranicza się do dziesiątych części sekundy. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kupowany przez was stoper posiada funkcję międzyczasów, czyli opcję umożliwiającą skontrolowanie czasu wykonania półmetka, poprzez zatrzymanie wyświetlanych na ekranie danych bez zatrzymywania głównego pomiaru czasu. Modele zaawansowane mogą zapamiętywać nawet kilka międzyczasów, co ułatwia dokonanie oceny końcowej – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę Demus, w której ofercie znaleźć można m.in. wysokiej jakości stopery elektroniczne.

Innymi istotnymi funkcjami podstawowymi stopera, na które warto zwrócić uwagę, są funkcja pamięci czasów (pozwala na przechowywanie kilku kolejnych wyników, co pozwala lepiej ocenić własne postępy) i funkcja odliczania, dzięki której można z góry ustalić limit czasu, by ćwiczyć do jego wyczerpania.

Wygoda użytkowania

Przy wybieraniu stopera dobrze jest przyjrzeć się także jego konstrukcji. W sklepach można znaleźć zarówno te do noszenia na ręce, jak i wieszane na sznurku – wybór pod względem tego kryterium zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Istotna jest także czytelność stopera, która ważna jest w trakcie ćwiczeń.

Warto wybrać stoper wodoodporny, którego używać można także w basenie oraz na otwartym terenie w trakcie deszczu. Inną wygodną cechą, którą powinien charakteryzować się stoper elektroniczny jest także funkcja podświetlania tarczy, umożliwiająca korzystanie z niego po zmroku.

Funkcje dodatkowe

Zawansowane stopery elektroniczne posiadają liczne funkcje dodatkowe, przydatne podczas wykonywania różnych ćwiczeń. Wśród nich wyróżnić warto:

  • programowanie interwałów,
  • tempomat,
  • funkcję integracji z pulsometrem.

Zakres cenowy

Na rynku znaleźć można stopery w bardzo szerokim zakresie cenowym. Te podstawowe kupicie już za 20-40 zł. Bardziej zaawansowane modele to już większy wydatek. Warto postawić na model, którego cena przekracza 100 zł – w tym przedziale cenowym, poza ciekawymi funkcjami dodatkowymi, można spodziewać się także stoperów z solidną, wytrzymałą obudową.