7 czerwca 2022

Kategoria:
Elektronika

Czym jest sprzęt powystawowy?

Często zastanawiamy się nad tym, jak kupić dane urządzenie taniej. Rozważamy poczekanie do okresu świątecznego lub promocji pokroju Black Friday, aby oszczędzić nieco gotówki. Tymczasem dobrym rozwiązaniem może być również zakup sprzętu powystawowego.

Czym jest sprzęt powystawowy?

Chodząc po sklepach z elektroniką, często oglądamy dany produkt na wystawie. W ten sposób możemy ocenić jego funkcjonalność, a także ocenić, czy na przykład ten konkretny telefon dobrze leży w naszych dłoniach. Gdy mija jednak trochę czasu, produkt z ekspozycji również trafia na sprzedaż. Możemy go nabyć w sklepach takich jak AMSO. Wówczas jego cena jest niższa, ponieważ nie jest to produkt prosto z pudełka.

Sklep nie może sprzedać towaru z wystawy jako nowy, a mimo to nie chce również, aby ten zalegał na magazynie. Stąd też obniżka ceny i sprzedaż towaru jako powystawowy.

Co ciekawe, tego rodzaju sprzęt często oferują również sklepy internetowe. W jaki sposób, skoro nie mają swojej własnej ekspozycji? W ich wypadku do sprzedaży trafiają te urządzenia, które ktoś oddał korzystając z możliwości 14-dniowego zwrotu. Takie urządzenie działa poprawnie, po prostu dana osoba rozmyśliła się i postanowiła zrezygnować z transakcji.

Jeśli chodzi o sprzęt powystawowy, to najczęściej decydujemy się na zakup elektroniki. Tańszy iPhone, laptop czy telewizor zawsze przyciąga uwagę klientów. Oczywiście w ten sam sposób możemy nabyć również małe AGD, pralkę czy lodówkę. Przy okazji warto nadmienić, że sprzęt powystawowy nie zawsze był użytkowany. Zdarza się bowiem, że jedynie był on wystawiony na ekspozycję, jednak nikt z niego nie korzystał. Oznacza to, że jeśli zakupimy taki produkt, to de facto i tak będziemy jego pierwszymi użytkownikami.

Dlaczego taki towar jest tańszy?

Niektórzy obawiają się, że niższa cena oznacza wadliwość danego egzemplarza lub kiepski stan techniczny. Tymczasem atrakcyjna kwota bierze się przeważnie z takich czynników jak: brak oryginalnego pudełka/otwarte wcześniej pudełko, drobnych śladów użytkowania (klienci oglądali produkt w sklepie), brak niektórych zabezpieczeń, takich jak folia ochronna, mniejsza żywotność (na przykład telewizory były włączone przez cały czas otwarcia sklepu).

Na jakie defekty musimy być przygotowani? Na pewno możliwe są ślady na lakierze czy też rysy na ekranie. W przypadku niektórych urządzeń musimy mieć również na uwadze to, że mogą być wyeksploatowane. Na przykład telewizory w sklepach z elektroniką są włączone od otwarcia do zamknięcia, jeśli więc takie urządzenie stało parę miesięcy na wystawie, to musimy się liczyć z tym, że jego żywotność będzie krótsza.

Tutaj jednak koniecznie musimy zaznaczyć jedną rzecz. Nie jest prawdą, że sprzęt powystawowy nie jest objęty gwarancją. Prawo mówi jasno, sprzedawca jest zobowiązany do uwzględnienia roszczenia do roku od zakupu, jeśli towar miał ukrytą wadę.

Czy warto kupić sprzęt powystawowy?

Zacznijmy może od tego, że jeśli już kupować takie urządzenia, to wyłącznie z zaufanych sklepów. Jest to istotne, ponieważ dobry sprzedawca wie, że warto sprzedawać jedynie ten towar, który dalej nadaje się do użytku i będzie służył nabywcy latami.

Natomiast jeśli chodzi o to, czy warto takie urządzenia kupować, to jest to już kwestia indywidualna. Na pewno nie warto być uprzedzonym, co do takich produktów. Zazwyczaj nie różnią się one praktycznie niczym względem urządzeń dopiero co wyjętych z pudełka. Oczywiście, musimy liczyć się z drobnymi śladami użytkowania, jednak jest to nam rekompensowane w postaci niższej ceny.