anemometr
12 grudnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Czym jest anemometr?

Prędkość wiatru i przepływu są ważnymi parametrami, które bada się podczas kontroli systemów wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Do ich mierzenia wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia – anemometry. Mogą przybierać one postać mobilnych narzędzi lub dużych, stacjonarnych urządzeń. Czym są anemometry i jakie są ich rodzaje?

Czym są anemometry?

Anemometry (wiatromierze) to urządzenia, za pomocą których mierzy się prędkość ruchu gazów, cieczy, wiatru. Przydają się szczególnie podczas badań meteorologicznych, a także branży systemów klimatyzacji i wentylacji. Za ich pomocą można też zmierzyć temperaturę czy ciśnienie danego parametru. Anemometry wykorzystuje się jako nie tylko jako podręczne, mobilne narzędzia pomiarowe. Często mają postać dużych, stacjonarnych urządzeń, które współpracują z potężnymi układami wentylacyjnymi.

Anemometry można zakupić w specjalistycznych hurtowniach. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Emag-Serwis” specjalizuje się w wytwarzaniu takich urządzeń. Pracownicy tworzą też modele, prototypy narzędzi elektronicznych, elektrotechnicznych i z automatyki przemysłowej.

Rodzaje anemometrów

Istnieje kilka typów anemometrów, przystosowanych do odmiennych zastosowań. Wyróżniamy anemometr łopatkowy (wiatraczkowy), cieplno-oporowy, ciśnieniowy i dźwiękowy.

Anemometr łopatkowy jest najpopularniejszym rodzajem urządzeń z tej grupy. Składa się z wiatraczków (łopatek), osadzonych w obudowie i podłączonych za pomocą przewodu do licznika obrotów. Dzięki tym elementom anemometr cechuje się elastycznością i wygodą w wykonywaniu pomiarów. Za jego pomocą można mierzyć bardzo małe prędkości.

Anemometr cieplno-oporowy mierzy szybkość przepływu powietrza, a także jego temperaturę. Posiada czujnik temperatury. Często występują w nim tzw. wysięgniki teleskopowe, które docierają do elementów systemu przepływu powietrza z określonej odległości. Owo urządzenie może mierzyć bardzo niskie prędkości powietrza – jest wrażliwe w pomiarach.

Anemometr ciśnieniowy określa się też rurką Pitota. Jest ona wygięta na końcu pod kątem prostym, a jej czoło układa się prostopadle do kierunku przepływu. Rurkę podłącza się do manometru różnicowego. Podczas pomiaru wykorzystuje się zmianę ciśnienia w poruszającym się płynie.

Anemometr dźwiękowy (ultradźwiękowy) wykorzystuje impulsy akustyczne, które są odbierane przez miniaturowy odbiornik. Owo urządzenie mierzy czas, jaki pokonuje impuls od jednego do drugiego sensora. Owo urządzenie nie posiada części ruchomych, a także jest odporne na wahania temperatur. Nadaje się do montażu na turbinach wiatrowych.