27 września 2019

Kategoria:
Elektronika

Czym charakteryzuje się drukarka ekologiczna?

Obecnie nowoczesne technologie pozwalają na zoptymalizowanie pracy pod względem ekonomiczności i efektywności. Obecnie też coraz częściej stawia się na rozwiązania ekologiczne, przyjazne dla środowiska naturalnego. Od jakiegoś czasu na rynku obecne są nawet drukarki ekologiczne. Znaleźć je można w ofercie dobrych firm z wyposażeniem biurowym. Co warto na ich temat wiedzieć?

Technologia RIPS

Ekologiczne drukarki i ekologiczny papier do wydruku to wciąż nowość, ale zainteresowanie takimi rozwiązaniami cały czas rośnie. Dlaczego wspomniane urządzenia są ekologiczne? Przede wszystkim wykorzystują one technologię RIPS, która sprawia, że wytwarzają nawet 90% odpadów mniej niż standardowe urządzenia drukujące. To system wymiennego pakowania tuszy o pojemności rzędu 1,5 l. Pozwala on na wydruk to 75 tysięcy kartek. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że ekologiczne drukarki nie posiadają tonerów, bębnów, zespołów utrwalania, pasów transferowych i innych elementów wymagających częstej wymiany, co znacznie podnosi ich użyteczność. Takie drukarki znajdziemy przykładowo w ofercie firmy Hicopy.

Drukarki bez tonerów

Nie bez znaczenia jest przede wszystkim brak w drukarkach ekologicznych toneru. Okazuje się bowiem, ze wydostające się dzięki tonerowi z drukarek laserowych mikropyłki podrażniają oczy, skórę i drogi oddechowe. Mogą być przyczyną również bólu głowy. Ponadto drukarki ekologiczne zużywają do 80% mniej prądu niż klasyczne drukarki laserowe. Wykorzystują bowiem technologię, która nie generuje ciepła. W czasie ich pracy nie jest emitowany ozon. Są więc naprawdę przyjazne dla środowiska naturalnego. Z uwagi na cichą pracę sprawdzają się doskonale w każdym biurze.

Głowica  Micro Piezo

Za sprawą głowicy drukującej Micro Piezo drukarki ekologiczne są również bardzo ekonomiczne. Głowica ta zapewnia trwały wydruki, dzięki wykorzystaniu otoczki żywicznej, która chroni wydruk przed szkodliwym działaniem wody. W przypadku tego typu drukarek warto zastosować specjalny paper ekologiczny, który uzyskiwany jest z surowców drzew hodowlanych. Do jego produkcji nie jest więc konieczna wycinka lasów naturalnych. Wykorzystuje się tutaj hybrydowe drzewa eukaliptusowe zwane niekiedy papierowymi drzewami. Są one uprawiane w pasach ziemi w ramach programu PFFT – Paper from Farmed Trees. Dodatkowo produkty uboczne i pozostałości po produkcji papieru są wykorzystywane później do generowania energii przyjaznej dla środowiska  oraz zachodzących zmian klimatycznych.