11 października 2019

Kategoria:
Elektronika

Czym charakteryzują się najazdy kablowe?

Skuteczne zabezpieczenie kabli to podstawa nie tylko sprawnego przesyłu mediów, ale też – a może przede wszystkim – ochrony zdrowia i życia ludzi. Ma to szczególne znaczenie w miejscach o intensywnym natężeniu ruchu, gdzie okablowanie nie może zostać odpowiednio ukryte. Wszędzie tam wykorzystuje się specjalne najazdy kablowe. Czym się one charakteryzują i gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?

Najazdy kablowe – charakterystyka

Najazdy kablowe to specjalnie skonstruowane progi z ukrytymi wewnątrz kanałami przeznaczonymi do poprowadzenia okablowania. Nowoczesne systemy najazdów kablowych składają się z elementów wyposażonych w łączniki i mocowania oraz akcesoriów do tworzenia zakrętów, dzięki czemu można tworzyć nawet dłuższe ciągi chroniące kable, co ma istotne znaczenie w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych. Tak zabezpieczone długie odcinki okablowania będą wystarczająco stabilne, a w przypadku pracy w trudniejszych warunkach mogą zostać dodatkowo przymocowane do podłoża, co zapobiegnie przesuwaniu się najazdów. Ze względu na narażenie na intensywny ruch pieszych i pojazdów, najazdy kablowe powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością. W ofercie firmy WojTAP prowadzącej sklep z artykułami do porządkowania kabli znaleźć można produkty odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemikaliów, w tym kwasów, benzyny oraz substancji oleistych. W tym celu do produkcji najazdów kablowych wykorzystuje się wysokiej klasy tworzywa kompozytowe oraz gumę, co nadaje gotowym produktom właściwości antykorozyjne oraz przeciwpoślizgowe. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, najazdy te wyposażone są w specjalne oznaczenia ostrzegawcze.

Do czego służą najazdy kablowe?

Najazdy kablowe służą do zabezpieczania kabli wszędzie tam, gdzie nie da się ich ułożyć w specjalnie do tego utworzonych ścieżkach, a gdzie narażone są na intensywny ruch pieszy oraz drogowy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku różnego rodzaju imprez masowych i plenerowych, np. koncertów, wystaw czy jarmarków, a także w klubach i dyskotekach. Oprócz tego najazdy kablowe znajdują zastosowanie w miejscach sprzedaży, szczególnie tych wielkopowierzchniowych, takich jak hale targowe, centra i domy handlowe. Odpowiednie zabezpieczenie okablowania jest również ważne w szeroko pojętym przemyśle, np. na halach produkcyjnych, w warsztatach, fabrykach czy na magazynach. Poza tym najazdy kablowe stosuje się także na budowach, stacjach benzynowych, lotniskach i stadionach, a także w szkołach, słowem wszędzie tam, gdzie trzeba odpowiednio zabezpieczyć kable przed zadeptaniem, chroniąc tym samym pieszych przed potknięciem się czy – co gorsze – porażeniem prądem.