25 października 2019

Kategoria:
Elektronika

Czym charakteryzują się klawiatury membranowe?

Każde z urządzenie przemysłowe posiada obudowę, w której umieszczona jest elektronika odpowiadająca za funkcjonowanie konkretnego sprzętu. Aby umożliwić dokonywanie ustawień, a nawet włączenie danego sprzętu konieczne jest posiadanie klawiatury membranowej umieszczonej na obudowie, czyli nakładki foliowej graficznej. 

Najprostszą, najtańszą, a przy tym bardzo odporną formą jest przyklejenie folii membranowej, która odpowiada za funkcjonowanie całego urządzenia oraz odpowiada za estetykę sprzętu, który będzie użytkowany. W szeroko pojętym przemyśle, gdzie warunki pracy są wyjątkowo trudne, wykorzystuje się klawiatury membranowe wykonywane na indywidualne zamówienie. Czym dokładnie się one charakteryzują, jakie są ich zalety oraz zastosowania?

Właściwości i zalety klawiatur membranowych

Klawiatury membranowe zbudowane są z kilku warstw folii, stąd nazywa się je również klawiaturami foliowymi. Tworzone są pod indywidualne zapotrzebowanie klienta, według projektu graficznego. Przy tworzeniu folii membranowych dopasowane są  parametry, w zależności od tego w jakich warunkach ma pracować dane urządzenie. Analiza warunków pracy w jakiej ma znaleźć się konkretna nakładka graficzna to pierwszy etap tworzenia klawiatury membranowej dla klienta. Podstawową zaletą klawiatur membranowych jest ich wysoka wytrzymałość na warunki w jakich będzie pracować. Wykorzystywane do ich produkcji folie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia oraz na oddziaływanie szkodliwych czynników, takich jak substancje chemiczne, promieniowanie ultrafioletowe czy wilgoć. Ponadto mogą one pracować w szerokim zakresie temperatur.

Rodzaje wykonania klawiatur membranowych

Firmy specjalizujące się w produkcji automatyki dla przemysłu wytwarzają klawiatury membranowe na indywidualne zamówienie. Dostępne są różne warianty takiej klawiatury, zarówno jeśli chodzi o wybór tworzywa, kolorystykę, jak i o sposób tłoczenia klawiszy. Zajmujące się m.in. tworzeniem klawiatur membranowych Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe MAKOT wykorzystuje w tym celu dwa podstawowe materiały: poliwęglan oraz poliester. Klawiatury z poliwęglanu mogą mieć wykończenie matowe bądź z połyskiem, natomiast w przypadku poliestru dostępna jest aksamitna lub delikatna tekstura, a także połysk z twardą powierzchnią. Poszczególne wersje mogą różnić się między sobą grubością. Standardowo wykonywane klawiatury membranowe posiadają grubość od 0,6 do 1,3 mm, jednak istnieje możliwość dostosowania tych parametrów do indywidualnych potrzeb klienta. Jeśli chodzi o wykonanie klawiszy, to istnieje możliwość zamówienia przycisków płaskich oraz wytłoczonych w całości lub częściowo, w tym jedynie z tłoczoną obwódką. Oprócz tego klawiatury membranowe mogą zawierać specjalne okna dla wyświetlaczy, zarówno typu LCD, jak i LED. Tego typu okienka wykonuje się w zależności od potrzeb w wersji przezroczystej lub też jako filtry maskujące w różnych wersjach kolorystycznych.

Klawiatury membranowe – zastosowanie

Wysoka odporność klawiatur membranowych na szkodliwe czynniki sprawia, że mogą one pracować w trudnych warunkach, również w miejscach, gdzie będą narażone na działanie wody, słońca czy chemikaliów. Dzięki temu znajdują one szerokie zastosowanie jako ważny element urządzeń elektronicznych w zasadzie we wszystkich sektorach gospodarki, m.in. w branży spożywczej, w przetwórstwie żywności, rolnictwie czy chłodnictwie. Wszędzie tam klawiatury foliowe stanowią niezastąpione narzędzia do sterowania automatyką.