Przegrywanie kaset VHS na DVD
18 marca 2020

Kategoria:
Elektronika

Czy stare nagrania z VHS da się przegrać na DVD?

Czy da się przegrać VHS na DVD? Pewnie nie Ty jeden zadajesz sobie to pytanie. Kasety VHS były rewolucyjne, dzięki nim narodziło się kino domowe. Wcześniej, jeśli chciałeś obejrzeć film, musiałeś iść do kina lub czekać na emisję w TV. W Polsce prawdziwy bum VHS przechodziły w latach ’90. Dla wielu to sentymentalny czas, a niekiedy niepowtarzalne nagrania z kamery, których nie ma już na czym odtworzyć.

Jak mówi ekspert z firmy KAMEL ze SzczecinaNiespotykany skok technologiczny, jakim było pojawienie się DVD, w szybkim tempie usunęło w cień magnetowidy i kasety VHS. Dla wielu jednak okres filmów analogowych to czas pięknych wspomnień utrwalonych na tych nośnikach. I tu znowu przychodzi na pomoc technologia, pozwala odzyskać te nagrania dzięki możliwości przegrania kaset magnetowidowych na DVD.

VHS na DVD – właściwie po co?

Można zadać sobie pytanie o celowość przegrywania starych kaset VHS na DVD. Przecież niemal wszystkie filmy dostępne są w sieci, a bardzo często nagrania VHS są bardzo słabej jakości. Kto przeżył okres popularności kaset video, ten pamięta charakterystyczny pasek, pojawiający się na ekranie. Taśma filmowa oglądana wielokrotnie zużywała się i przez to niektóre klatki filmu znikały za falą zakłóceń. Więc po co ktoś chciałby przegrywać VHS na DVD? Powód jest prosty – chodzi najczęściej o filmy rodzinne. Schyłkowy PRL i lata ’90 to czas wielkich kamer, które rejestrowały obraz na kasety. Oprócz pamiątki z jakiegoś okresu życia utrwalone zostały charakterystyczna jakość obrazu i dźwięku połączona z  wystrojem wnętrz, ubraniami z zupełnie innej epoki. Niejednemu zakręci się łza w oku. Tych nagrań na VHS odtworzyć w domowych warunkach prawe się nie da. Odtwarzacze odeszły do lamusa, a współczesne telewizory to już zupełnie inna technologia, jedno i drugie nie dałoby się sparować. Co więc robić z VHS? Przegrać na DVD.


Przegrywanie kaset VHS na DVD ratunkiem dla starych nagrań

Na pytanie, czy da się przegrać VHS na DVD, odpowiedź jest prosta – da się! Robią to wyspecjalizowane punkty, które dzięki nowoczesnej technologii konwertują materiały nagraniowe z VHS, taśm celuloidowych 8 i 8MM, mini DV, a także Hi8 na współczesny format – DVD, Blue-Ray, lub inne.  Jeśli w Twoje stare nagrania czekają na swoją kolej, pośpiesz się! Taśma VHS ma określoną żywotność. Po 25 latach utrwalony na niej materiał nie nadaje się do odtworzenia ani konwersji. Szkoda stracić nagrane wspomnienia – Pierwszą Komunię, ślub, chrzest,  imprezę urodzinową dziecka czy relację z podróży. Jeśli jesteś właścicielem także starych płyt winylowych, których posłuchałbyś chętnie, ale nie masz sprzętu, to konwersja jest dobrym rozwiązaniem. Technologia, która pozwala przegrywać stare taśmy magnetowidowe na współczesne nośniki, umożliwia również przegranie płyt winylowych na CD.