oświetlenie led
6 grudnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Czy oświetlenie LED jest energooszczędne?
5 (100%) / 1 głosów

Czy oświetlenie LED jest energooszczędne?

Wszystkie rozwiązania mające na celu oszczędzanie energii cieszą się dużym zainteresowaniem. Klienci poszukują samochodów, które charakteryzują się niskim zużyciem paliwa, do ogrzewania domów starają się znajdować takie kotły, które korzystają z technologii ograniczających ilość zużywanego opału lub korzystają ze źródeł odnawialnych. Podobny trend panuje w branży oświetleniowej. Tu również liczą się źródła światła zużywające niewielką ilość prądu.

Tradycyjne źródła światła a zużycie energii elektrycznej

Tradycyjnie stosowane do niedawna oświetlenie, wykorzystujące żarzenie się wykonanego z wolframu drucika, które zachodzi w atmosferze szlachetnych gazów, jest bardzo nieefektywne. Większość zużywanej energii elektrycznej jest marnowana na emisję promieniowania cieplnego, podczas gdy tylko około 5% służy wytwarzaniu światła – mówi ekspert z firmy Torell Technology, która zajmuje się m.in. nowoczesnym oświetleniem LED.

Zamiennikiem żarówek tradycyjnych były przez pewien czas świetlówki energooszczędne. Choć pozwalały na uzyskiwanie znacznie lepszych wyników, jeśli chodzi o zużycie energii, to niestety korzystanie z nich wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Świetlówki wymagały zauważalnie większej ilości czasu na uzyskanie pełnej mocy. Niezbyt dobrze znosiły też częste włączanie i wyłączanie, co w dodatku przyczyniało się do większego zużycia przez nie prądu.

Problemem świetlówek energooszczędnych było też pogarszanie się ich parametrów wraz z postępującym zużyciem. Jedną z największych wad świetlówek było jednak to, że do ich produkcji wykorzystywano rtęć. Źródła światła tego typu nie mogą być więc po prostu wyrzucane wraz z innymi elektrośmieciami, a wymagają specjalnego recyklingu. Rozbite świetlówki energooszczędne wymagają zaś dużej ostrożności, ze względu na ryzyko zatrucia się rtęcią.

Nowoczesne oświetlenie LED

Źródła światła w technologii LED umożliwiają eliminację wszystkich ograniczeń i trudności związanych z eksploatacją tradycyjnych źródeł światła. Przy ich produkcji nie korzysta się z niebezpiecznych substancji, a emisja ciepła jest podczas ich pracy znikoma. Oświetlenie LED nie przegrzewa się, więc nie ma też problemów z utylizacją zużytych lamp. Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest jednak wysoka trwałość, niskie zużycie energii i możliwość wyprodukowania modeli o różnej temperaturze barwowej, a nawet kolorze światła.

Lampy LED zużywają od 10 do 30% energii potrzebnej do uzyskanie takiej samej ilości światła co żarówka tradycyjna o zbliżonej mocy. Tymczasem czas pracy oświetlenia LED jest od 4 do 5 razy dłuższy niż w przypadku zwykłego. W związku ze znacznym spadkiem cen lamp LED ich zakup nie wymaga wydania dużych kwot, a zyski wynikające ze znacznie mniejszego zużycia prądu są natychmiastowe.

Źródła światła pracujące w technologii LED mogą być stosowane nie tylko w oświetleniu wewnętrznym czy dekoracyjnym, ale również w lampach ulicznych oraz zastosowaniach przemysłowych.