10 listopada 2020

Kategoria:
Elektronika

Czy agregaty chłodnicze to urządzenia energooszczędne?

Transport różnego rodzaju produktów wymaga zapewnienia im właściwych warunków. Chodzi tu między innymi o utrzymanie wewnątrz komór ładunkowych odpowiedniej temperatury, która zapobiega, chociażby psuciu się żywności oraz zmianie jej konsystencji. W tym celu pojazdy transportowe muszą być wyposażone w agregaty chłodnicze – najlepiej energooszczędne.

Agregaty chłodnicze – ogólna charakterystyka i zastosowanie

Agregat chłodniczy to najważniejszy element systemu przeznaczonego do przewozu produktów w kontrolowanej temperaturze. Montowany w pojazdach transportowych o stosunkowo niewielkiej kubaturze komory chłodniczej. To właśnie agregat odpowiedzialny jest za utrzymanie w tym wnętrzu pożądanej temperatury, odpowiedniej do przewozu konkretnego towaru. Mechanizm jego działania bardzo przypomina ten, na jakim oparte jest funkcjonowanie zwykłych domowych lodówek – urządzenie wykorzystuje tzw. czynnik chłodniczy, który pozwala pochłaniać ciepło z wnętrza komory  ładunkowej i transportować je na zewnątrz. Urządzeniem kontrolnym agregatu chłodniczego jest termostat, który mierzy temperaturę wewnątrz komory ładunkowej i w razie potrzeby uruchamia urządzenie. Agregaty chłodnicze dedykowane są przede wszystkim firmom z branży gastronomicznej i innych, które muszą zapewnić swoim produktom transport bezpośredni do klienta na niewielkich dystansach. Agregaty zasilane są zazwyczaj od silnika pojazdu lub z alternatora 12VDC. Zasilanie od silnika pojazdu niesie za sobą wysoką wydajność. Zasilanie z alternatora 12VDC jest mniej wymagającym źródłem zasilania, lecz wydajność urządzenia pozostaje znacznie ograniczona.

Czy agregat chłodniczy może być energooszczędny?

Odpowiedź na powyższa pytanie brzmi: tak, dostępne między innymi w ofercie firmy Frigo Serwis agregaty chłodnicze marki Konvekta to urządzenia energooszczędne. Efekt ten wynika nie tylko z niskiego zużycia energii elektrycznej do podtrzymania w komorze ładunkowej odpowiedniej temperatury, ale również zastosowanie odpowiednich rozwiązań minimalizujących zużycie tej energii. Chodzi tu między innymi o urządzenia napędzane z alternatora 12VDC. Dzięki niemu możliwe jest wyłączenie agregatu po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i ponowne uruchomienie go dopiero kiedy zaistnieje taka potrzeba. Taki tryb pracy pozwala również spowolnić zużywanie się urządzenia, co dodatkowo przełoży się na niższe koszty eksploatacji. Ważne jest jednak, żeby komora w której pracuje agregat posiadała odpowiednią izolację termiczną, która zapobiegnie nadmiernemu i zbyt szybkiemu nagrzewaniu się wnętrza – to jeden z najważniejszych czynników, który pozwoli zminimalizować zapotrzebowanie na energię. Bez takiego zabezpieczenia agregat będzie zużywał znacznie więcej energii, niż powinien.