3 października 2019

Kategoria:
Elektronika

Części do naczep. Oferty sprzedażowe

Czasem coś w pojazdach się psuje. Jednak z reguły nie znaczy to, że cała maszyna nie nadaje się już do użytku. Najpierw warto sprawdzić źródło problemu i spróbować je usunąć. Często naprawy lub wymiany wymagają tylko części urządzeń. Tak to wygląda np. w przypadku naczep, o których mowa w tym tekście. Jakie konkretnie części do naczep są dostępne na rynku?

Co to jest naczepa?

Naczepa to rodzaj przyczepy, który nie posiada swojego napędu. Używa się jej zatem tylko w połączeniu z inną maszyną. Jej przeznaczeniem jest transport różnego rodzaju towarów. Naczepę łączy się z ciągnikiem siodłowym – to w nim znajduje się napęd. Te dwie części tworzą pojazd członowy. Naczepę podłącza się do ciągnika siodłowego przy pomocy siodła i sworznia królewskiego – to pierwsze przykłady części do naczep, które można znaleźć na polskim rynku.

Jest kilka rodzajów naczep różniących się od siebie budową i sposobem użytkowania. Zalicza się do nich np. naczepy typu firanka, plandeka czy chłodnia.

Przykłady części do naczep

Funkcją siodła jest łączenie naczepy z ciągnikiem siodłowym w taki sposób, aby nie wypięła się ona samoistnie. Aby tego dopilnować, należy pamiętać, że siodła są wyposażone w dwa stopnie zabezpieczenia. Jeśli zamknie się je niedokładnie, naczepa może oddzielić się od ciągnika siodłowego.

Kolejną częścią służącą do połączenia tych dwóch elementów jest sworzeń królewski. Dzięki niemu możliwe jest ciągnięcie naczepy przy jednoczesnym skręcie ciągnika. Ponadto, dba on o to, aby siodło nie uległo uszkodzeniu.

Kolejnymi częściami do naczep są błotniki i nadkola. Ich główną funkcją jest ochrona kół pojazdu (zarówno przednich, jak i tylnych) przed zabrudzeniami piaskiem, żwirem, wodą, śniegiem, a także innymi substancjami.  Nie są to elementy zamienne – stosuje się je razem. Dodatkowo, błotniki mogą uchronić opony przed skutkami kolizji. Choć same ulegają usterkom, to dzięki nim opona może nie zostać uszkodzona, co umożliwi dalszą jazdę.

Zamki odpowiadają za prawidłowe zamknięcie naczepy. Dzięki nim można bezpiecznie przewozić towar. Te oraz inne części, takie jak hamulce bębnowe czy przewody spiralne, można znaleźć w ofercie specjalistycznych sklepów zajmujących się sprzedażą asortymentu do pojazdów. Jednym z takich sklepów jest AT Truck. Warto sprawdzać stan naczep i na bieżąco wymieniać uszkodzone części. To pozwoli utrzymać pojazdy w dobrej kondycji
i korzystać z nich przez długi czas.