Elektrośmieci
4 października 2021

Kategoria:
Elektronika

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzimy do obowiązku właściwej segregacji i utylizacji śmieci. Chcemy dbać o nasze środowisko. Wciąż jednak stosunkowo niewiele mówi się o tym, co zrobić z elektrośmieciami. Nie wszyscy wiemy, że nie powinniśmy próbować rozbierać zużytego sprzętu na części i własnoręcznie ich segregować. Sprzęt elektryczny, jak i elektroniczny to elektrośmieci, które należy dostarczyć do wyznaczonych punktów odbioru takich odpadów.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Przejdźmy od razu do rzeczy: w Polsce obowiązuje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 11 września 2015 r., która wraz z załącznikami obejmuje aż 82 strony tekstu. Przebrnięcie przez nią jest trudne, a tak naprawdę większości z nas wystarczy jedna konkretna wskazówka: naszym obowiązkiem jest oddanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do punktu odbioru i utylizacji. Takie punkty działają w ramach gminnych jednostek, które zajmują się odbieraniem odpadów komunalnych. Punkty odbioru i utylizacji są prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców, jak zakład recyklingu i utylizacji elektroniki Ago Recykling z Warszawy. Jeśli więc mamy do wyrzucenia na przykład sprzęt teleinformatyczny, telekomunikacyjny, RTV, AGD, elektryczne lub elektroniczne narzędzia, elektrozabawki, sprzęty relaksacyjne, sportowe, medyczne itp. nie powinniśmy wyrzucać ich do przypadkowych koszy na śmieci, ani też próbować samodzielnie „rozkładać na części”.

Dlaczego punkty odbioru i utylizacji elektrosprzętu są tak ważne?

Wiemy już, co należy zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Warto jeszcze dodać, że jeśli sprzętu mamy do oddania więcej (lub jest duży), możemy zamówić odbiór elektrośmieci. Tylko dlaczego właściwie jest to tak istotne, skoro czasem przecież bez obaw przechowujemy stare telefony, tablety, laptopy, czy nawet lodówki w naszych domach i mieszkaniach? – W niczym nam nie szkodzą i nawet nie przeszkadzają, dopóki mamy na nie miejsce. To fakt, ale musimy wiedzieć, że taki elektrosprzęt zawsze zawiera jakieś niebezpieczne substancje, jak rtęć i ołów, chrom, kadm, nikiel, PCB, czy nawet azbest. Zużyty elektrosprzęt należy odpowiednio utylizować, by szkodliwe substancje nie przedostały się do środowiska, by nie przeniknęły do gleby, wód gruntowych, powietrza. W kontekście ochrony środowiska ważny jest tu także wątek recyklingu: z oddanych do punktu odbioru i utylizacji sprzętów można pozyskać wiele elementów z różnych materiałów, które nadają się do recyklingu, ponownego wykorzystania po przerobieniu.