Zużyty sprzęt AGD
30 listopada 2019

Kategoria:
Elektronika

Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD?

Niepotrzebny i zalegający sprzęt ADG znajdzie się w każdym domu. Większość z nas nie do końca wie, co z nim zrobić, dlatego też trzymamy go bez celu. Nie dość, że taki sprzęt zajmuje powierzchnię to z pewnością nie zostanie przez nas ponownie użyty. Co zrobić w takiej sytuacji i jak pozbyć się zużytego sprzętu AGD? Wbrew pozorom mamy wiele możliwości. Tylko jakich?

Istnieje wiele specjalistycznych punktów, które prowadzą skup sprzętu AGD, RTV, kabli, silników elektrycznych oraz pozostałych, tak zwanych elektro-śmieci. Oddając zużyty sprzęt AGD w takie miejsce, możemy być pewni, że zostanie on przyjęty, a pracownicy odpowiednio się nim zajmą. Co to znaczy?

Jak mówią specjaliści z Zakładu Obrotu Złomem: „ Sprzęt AGD, RTV oraz inne elektro-śmieci, które zostaną oddane do skupu zostaną w sposób profesjonalny oraz zgodny z przepisami o ochronie środowiska zutylizowane. W miejscach tych przykłada się dużą uwagę do tego, z czego składa się dany sprzęt i jego poszczególne części segreguje się w odpowiedni sposób”.

Dzięki temu możemy być pewni, że zużyty sprzęt nie będzie szkodził środowisku naturalnemu, a jednocześnie pozbędziemy się z domu niepotrzebnego AGD i elektroniki.

Oddaj stary sprzęt podczas zakupu nowego

Coraz bardziej popularna i dostępna w licznych sklepach jest możliwość oddania starego i zużytego sprzętu AGD podczas zakupu nowego. Oznacza to, że kupując nową lodówkę, starą możemy zostawić w sklepie. Dzięki temu problem z utylizacją jest rozwiązany, a my zyskujemy miejsce na nowe urządzenie. Jednak należy pamiętać, że stary sprzęt możemy oddać tylko i wyłącznie w takiej ilości, w jakiej kupujemy nowy. Zatem jeśli kupimy jedną lodówkę, nie możemy w zamian w sklepie zostawić dwóch. Co więcej, możemy oddać tylko sprzęt tego samego rodzaju. Oznacza to, że kupując telewizor nie możemy oddać do sklepu kuchenki mikrofalowej.

Obowiązek gminy do odbioru zużytego sprzętu ADG

Według obowiązującego prawa, jednym z obowiązków gmin jest zorganizowanie odbioru zużytego sprzętu AGD oraz wszelkiej elektroniki. Jeśli gmina ma problem z organizacją odbioru zużytej elektroniki spod posesji mieszkańców, to powinna zorganizować i udostępnić specjalny punkt, do którego mieszkańcy mogą oddawać niepotrzebne sprzęty elektroniczne i elektryczne. Co więcej, gmina powinna o takich działaniach otwarcie informować mieszkańców, chociażby poprzez stronę internetową miejscowości lub za pomocą ogłoszeń. Takie działania z pewnością ułatwią odpowiednią segregację i utylizację zużytej elektroniki.