10 marca 2017

Kategoria:
Elektronika

Co zaliczamy do elektrośmieci?

Elektrośmieci albo elektroodpady to wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne, które nie będą już używane, ponieważ nie działają lub po prostu zostały zastąpione przez sprzęt lepszy i bardziej wydajny. Co dokładnie zalicza się do elektrośmieci i dlaczego warto to wiedzieć?

Elektrośmieci są niebezpieczne

Elektrośmieci zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego wymagają odpowiedniej utylizacji –wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Ago Recykling. Elektroodpady nie mogą być składowane na wysypiskach, ale wymagają poddania recyklingowi, odzyskowi i neutralizacji elementów niebezpiecznych.

Jak to możliwe, że stara suszarka czy grająca zabawka jest niebezpieczna? Otóż wszystkie sprzęty zasilane elektrycznie lub na baterie w trakcie rozkładu uwalniają trujące substancje, które przenikając do gleby, wody czy powietrza, stają się zagrożeniem dla przyrody i zdrowia człowieka.

Co zaliczamy do elektrośmieci?

Elektrośmieci dzieli się ogólnie na 10 grup.

I. Wielkogabarytowe urządzenia AGD

W tej grupie znajdują się wszelkie duże urządzenia, z których korzystamy w domu, a więc wyposażenie kuchni, w tym lodówki, zamrażarki, elektryczne kuchenki, piekarniki i zmywarki; wyposażenie łazienki: pralki i mechaniczne suszarki do ubrań; a także elektryczne wentylatory, klimatyzatory i grzejniki.

II. Małogabarytowe urządzenia AGD

W tej grupie znowu króluje sprzęt kuchenny, w tym tostery, miksery, młynki, elektryczne noże i frytkownice, ale są tu także inne urządzenia, takie jak odkurzacze, maszyny do szycia, zegary i zegarki, wagi, a nawet suszarki, depilatory i golarki.

III. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny

Mamy tutaj komputery stacjonarne i przenośne oraz cały ich osprzęt, czyli drukarki, kopiarki, faksy, terminale płatnicze oraz telefony.

IV. Sprzęt RTV

Grupę tworzą wszelkiego rodzaju odbiorniki radiowe, odtwarzacze muzyki oraz instrumenty muzyczne ze wzmacniaczami, dyktafony oraz kamery i telewizory, odtwarzacze dvd itp.

V. Sprzęt oświetleniowy

Żarówki energooszczędne i świetlówki, żyrandole i lampy wyładowcze

VI. Narzędzi elektryczne i elektroniczne

Wiertarki, piły oraz inne urządzenia do obróbki drewna i metalu, kosiarki, a także sprzęt do nitowania, rozpylania oraz lutowniczy i spawalniczy.

VII. Zabawki oraz sprzęt sportowy i relaksacyjny

Wszystkie zabawki zasilane bateriami lub elektrycznie, automaty na żetony oraz urządzenia sportowe sterowane komputerowo.

VIII. Przyrządy medyczne

Sprzęt do dializy, wentylacji płuc, radioterapii, badań kardiologicznych, zamrażarki laboratoryjne i pozostałe urządzenia medyczne zasilane elektrycznie.

IX. Urządzenia do kontroli

Termostaty, panele kontrolne i pomiarowe, regulatory ciepła i czujniki dymu.

X. Automaty do wydawania

Bankomaty i automaty do wydawania napojów, słodyczy itp.

Jeżeli jesteś w posiadaniu przedmiotów zaliczanych do elektrośmieci pamiętaj, że wyrzucanie ich razem z innymi odpadami jest zabronione prawem, nieprzestrzeganie którego grozi nawet karą grzywny. Możesz pozbyć się elektroodpadów w łatwy sposób, przekazując je do pobliskiego punktu skupu elektrośmieci.