13 stycznia 2021

Kategoria:
Elektronika

Co warto wiedzieć przed zakupem kserokopiarki?

Kserokopiarki to urządzenia wielofunkcyjne wykorzystywane w biurach, firmach, a także domach prywatnych. Ich popularność wynika przede wszystkim z możliwości wykonania dużej ilości zadań za pomocą jednego urządzenia. Skanowanie, drukowanie i kopiowanie to główne funkcje, jakie posiada kserokopiarka. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup sprzętu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Wiedza na temat wydajności, prędkości wydruku, rodzaju i specyficznych cech kserokopiarki jest niezbędna do podjęcia satysfakcjonującej decyzji. Czym należy się kierować przy dokonywaniu wyboru kserokopiarki?

Charakterystyka i parametry kserokopiarek

Do najistotniejszych funkcji kserokopiarek należą wcześniej wspomniane: kserowanie, skanowanie oraz drukowanie dokumentów. Jednak sposób realizacji powyższych zadań jest zależny od specyfiki urządzenia. Na pracę kserokopiarki wpływ mają przede wszystkim: prędkość wydruku, wydajność, rodzaj oprogramowania, zużycie energii oraz pamięć. Oprócz tego, urządzenia różnią się pojemnością papieru, wymiarami oraz mocą. Ważne, aby parametry były dobrane do charakteru i intensywności pracy. Jakie zadania mogą wykonywać kserokopiarki?

Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się wynajmem, sprzedażą i naprawą kserokopiarek Adlers Serwis: Kserokopiarki umożliwiają: tworzenie broszur, dodawanie okładek, wykonywanie kopii testowej. Posiadają cyfrowe funkcje przetwarzania, pozwalają zapisać wprowadzone ustawienia. Jedną z dodatkowych funkcji jest tak zwany tryb plakatu służący do wiernego odtworzenia podanego wzoru.

Rodzaje kserokopiarek

Kserokopiarki możemy podzielić na: monochromatyczne – służące do druku w odcieniach czerni i bieli oraz kolorowe. Urządzenia monochromatyczne są wykorzystywane głównie przez przedsiębiorstwa do drukowania i kopiowania dokumentów formalnych. Ich zaletami są: szybka praca, duża wydajność tonera oraz prosta obsługa. Możliwość druku dużej ilości dokumentów znacznie usprawnia działanie firm.

Jak sama nazwa wskazuje, kserokopiarki kolorowe są przeznaczone do tworzenia obrazów wielobarwnych. Za ich pomocą można więc skopiować, zeskanować lub wydrukować: zdjęcia, plakaty oraz różnokolorowe napisy. Kserokopiarki kolorowe powinny cechować się trwałością oraz dokładnością. Ich najważniejszym zadaniem jest wierne oddanie barw oraz szczegółów obrazu

Dlaczego warto zdecydować się na zakup kserokopiarki?

Jedną z najistotniejszych korzyści stosowania kserokopiarki jest jej wielozadaniowość. Warto podkreślić, że podział funkcji nie wpływa na obniżenie jakości pracy. Kserokopiarki charakteryzują się dużą żywotnością oraz niskimi kosztami utrzymania. Należy jednak pamiętać o konieczności regularnej kontroli sprawności urządzenia i wykonywania konserwacji.

Szybkie i dokładne działanie jest możliwe dzięki sprawnemu, nowoczesnemu oprogramowaniu. Dodatkowe udogodnienie stanowią różne opcje połączenia. Urządzenie można podłączyć do komputera za pomocą kabla USB lub sieci Wi – Fi. Z kolei wysoka pojemność tonerów znacznie obniża koszty użytkowania kserokopiarki.