montaz klimatyzacji
5 grudnia 2016

Kategoria:
Elektronika

Co warto wiedzieć o montażu klimatyzacji?

Klimatyzator jeszcze kilka lat temu był kojarzony głównie z miejscami takimi jak sklepy, galerie handlowe, nowoczesne biura. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na jego kupno do własnego mieszkania lub domu. Na rynku znajdziemy szeroki wybór urządzeń – od tanich i zarazem mało wydajnych klimatyzatorów mobilnych, po drogie i gwarantujące najlepsze parametry chłodzenia klimatyzatory stacjonarne. Te ostatnie wymagają odpowiedniego montażu w danym pomieszczeniu. Oto kilka rzeczy, które należy wiedzieć o tym procesie.

Montaż – na własną rękę czy z pomocą specjalisty?

Zamontowanie klimatyzatora to dość skomplikowana operacja, wymagająca odpowiedniej wiedzy technicznej, doświadczenia oraz umiejętności potwierdzonych certyfikatem. Krótko mówiąc – powinna ona być przeprowadzona przez wykwalifikowany personel. Błędem jest podejmowanie się samodzielnego montażu. Jest to oczywiście możliwe, jednak bardzo ryzykowne. Nie mając żadnego doświadczenia w tego typu pracach narażamy nasz nowy klimatyzator na uszkodzenia, które w najlepszym wypadku skończą się obniżeniem jego wydajności, w najgorszym zaś – awarią. Dalszą konsekwencją jest utrata gwarancji, zatem za naprawę uszkodzonego w ten sposób sprzętu będziemy musieli zapłacić, co w ogólnym rozrachunku może nasz kosztować więcej, niż zatrudnienie fachowca od montażu. Profesjonalne usługi w zakresie montażu i konserwacji klimatyzatorów znajdziemy w ofercie firmy FG POLAND.

Jak wybrać miejsce na montaż klimatyzatora?

Klimatyzatory stacjonarne typu split składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Każda z nich powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu, aby zapewnić optymalną wydajność. Należy pamiętać, że jednostka wewnętrzna powinna znajdować się:

  • Z dala od źródeł ciepła i pary, a także jak najdalej od okien i drzwi wejściowych
  • W miejscu, w którym nie będzie na nią działać bezpośrednio światło słoneczne
  • Na wysokości co najmniej 2,3 metra od podłogi oraz w miejscu umożliwiającym łatwy dostęp do urządzenia z każdej strony – lewej, prawej oraz od góry
  • Przed klimatyzatorem nie powinno być żadnych przeszkód, które mogłyby zakłócić jego działanie.

Istnieje również kilka zasad co do miejsca montażu jednostki zewnętrznej. Urządzenie to powinniśmy umieścić:

  • W miejscu możliwie najchłodniejszym, najlepiej od północnej i zachodniej strony domu/mieszkania, a zarazem nienarażonym na działanie silnych wiatrów i opadów
  • W miejscu, o łatwym dostępie – będzie to ważnie przy późniejszej konserwacji urządzenia
  • Na odpowiedniej wysokości – dzięki temu unikniemy uszkodzenia jednostki przez zalegający na ziemi śnieg
  • Z dala od miejsc dostępnych dla zwierząt i roślin

Jednostka zewnętrzna powinna ponadto być umieszczona w takich miejscu, by generowane przez nią ciepło i hałas nie przeszkadzały naszym sąsiadom. Jeśli zamierzamy używać klimatyzatora do ogrzewania mieszkania, miejsce montażu obu jednostek powinno uwzględniać odprowadzanie skroplin.