6 sierpnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Co to znaczy, że telefon jest “zbrickowany”?

Do naszego języka przenikają obcobrzmiące słowa i zadomawiają się na dobre. Świat technologii pełen jest takich sformułowań, a „zbrickowanie” to jedno z nich. Terminem tym określa się doprowadzenie urządzenia do stanu nieużywalności. Zablokowany nieudanymi operacjami telefon jest – w żargonie fachowców – przedmiotem użytecznym technologicznie mniej więcej w tym samym stopniu, co cegła – z angielskiego „brick”.

Jak można do tego doprowadzić?

Dowcipnisie z niejednego forum internetowego, dotyczącego telefonów komórkowych, piszą, iż urządzenie zbrickowane, np. telefon komórkowy, można wykorzystać jako ciężarek do papieru czy blokadę drzwi. Tymczasem osobom, które doprowadziły swój telefon do takiego stanu, najczęściej w ogóle nie jest do śmiechu. Czym można spowodować zbrickowanie telefonu?

Najczęściej dochodzi do tego, kiedy na własną rękę próbujemy zmienić fabryczny system operacyjny telefonu. Zwykle chcemy dokonać zmiany, ponieważ producent naszego telefonu nie oferuje już wsparcia technicznego, nie możemy więc liczyć na aktualizację systemu do najnowszej wersji. Tzw. flashowanie, czyli właśnie zabieg zmiany systemu, tylko z pozoru jest proste. Jeśli przeprowadzająca je osoba jest niedoświadczona, może doprowadzić do poważnej usterki urządzenia. Niepowodzeniem może zakończyć się flashowanie przy użyciu niewłaściwej wersji systemu, oprogramowania z błędami, które powodują uszkodzenia lub złośliwego oprogramowania. Zaszkodzić może przerwanie połączenia podczas kopiowania danych za pomocą USB, a nawet rozładowanie baterii do zera. Jeśli zasilanie zostanie przerwane, oprogramowanie istniejące na urządzeniu może zostać  nadpisane i stanie się bezużyteczne. Właśnie w tych sytuacjach dochodzi do tzw. bricku. Telefon nie uruchamia się w żaden sposób, nie można z nim nic zrobić, ani samodzielnie naprawić.

Czy naprawdę nie można nic zrobić?

Eksperci podkreślają, że termin „zbrickowanie” jest nieco nadużywany. Dotyczy on wyłącznie stanu, w którym telefon w ogóle nie daje się uruchomić. Często jednak zdarzają się przypadki zapętlenia uruchomienia telefonu lub też bezpośredniego przechodzenia urządzenia w tryb odzyskiwania. Są to usterki, które można spróbować naprawić samemu, chociażby odnajdując niezbędne informacje w internecie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie naprawiać telefon lub też mamy do czynienia z „prawdziwym” brickiem, warto skorzystać z pomocy fachowców.

Naprawę uszkodzonego telefonu nazywamy unbrickiem. Jest to zazwyczaj dość skomplikowany proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia i zaplecza technicznego. Czasem naprawa wymaga również fizycznej ingerencji w urządzenie. – mówi przedstawiciel serwisu telefonów Magic Phone z Warszawy.

Jeśli chcemy cieszyć się swoim telefonem, a nie bezużyteczną „cegłą”, warto skorzystać z profesjonalnych usług serwisów telefonów komórkowych.