Laptop wpadający do basenu
12 stycznia 2021

Kategoria:
Elektronika

Co robić, gdy zalałeś laptop wodą i przestał działać?

Zalany laptop w opinii większości użytkowników nadaje się tylko do śmieci. Na szczęście nie jest to prawda. Najczęściej sprzęt da się naprawić i ponownie uruchomić. Czasem trzeba jednak oddać go w ręce profesjonalistów. Co możesz zrobić we własnym zakresie? Poznaj triki, z których warto skorzystać w sytuacji awaryjnej. Sprawdź też, czego absolutnie robić nie wolno!

 

Zalany laptop – samodzielne próby ratowania sytuacji

Jeśli w trakcie pracy przypadkowo zalałeś laptop kawą, herbatą albo wodą – jak najszybciej odłącz go od zasilania. Płyny mogą spowodować bardzo niebezpieczne zwarcie. Nie ma czasu na zapisywanie dokumentów czy ważnych plików. Natychmiastową reakcją powinno być wyłączenie komputera. Jeśli masz taką możliwość, odłącz też wszystkie urządzenia zewnętrzne takie jak dysk czy karta sieciowa.

Wstępnie zabezpieczony komputer można zacząć delikatnie i starannie osuszać. Niestety, największym – i bardzo często popełnianym – błędem jest wycieranie ekranu albo klawiatury ręcznikiem. Zalany laptop trzeba odwrócić do góry nogami, tak, by woda swobodnie z niego ściekała. Należy zrobić wszystko, by nie dostała się do płyty głównej.

Zalanego laptopa nie podłączaj do zasilania. Zamiast tego udaj się do specjalistycznego serwisu komputerowego. — Naprawą płyt głównych zajmuję się na co dzień. Jako doświadczony elektronik proponuję usługi na najwyższym poziomie. Działam starannie i z pełnym zaangażowaniem, bo wiem, że na komputerach klienci zapisują ważne dla nich pliki. Zarówno te związane ze sprawami zawodowymi, jak i osobistymi. Naprawiam komputery stacjonarne i laptopy – przekonuje inżynier z IT Elektronik.

 

Zalany laptop – czego nie robić z oblanym urządzeniem?

W tym miejscu warto też wskazać czynności, których w takiej sytuacji absolutnie nie powinno się podejmować. Zalany laptop nie może być na przykład potraktowany suszarką. Strumień ciepłego powietrza wpycha niechcianą ciecz jeszcze głębiej. Zamiast pomagać, szkodzi.

Uszkodzony komputer wymaga sporej delikatności. Potrząsając urządzeniem, spowodujesz, że ciecz dostanie się do trudno dostępnych miejsc. Zamiast nerwowo nim poruszać, odstaw go aż do wyschnięcia. Nie włączaj go do prądu i w miarę możliwości odłącz baterię. Laptop, nawet wyłączony, w  bardzo ograniczonym zakresie, ale jednak pracuje. Nawet jeśli po zalaniu laptop działa – korozja może postępować i z czasem zaczną się pojawiać błędy, a komputer może się resetować lub po prostu wyłączyć.

Kolejnym krokiem jest oszacowanie szkód. Najwygodniej jest otworzyć laptopa w serwisie i tam zapoznać się z opinią doświadczonego serwisanta. Przed podłączeniem urządzenia do zasilania poszuka on szkód pod mikroskopem. Złącza lutowane bardzo szybko korodują, więc łatwo jest je namierzyć.

Specjaliści wymieniają podejrzane elementy lub odświeżają luty i pozbywają się wilgoci spod elementów. Potem mierzą parametry charakterystycznych elementów i, jeśli wszystko wygląda dobrze, podłączają zasilanie i testują urządzenie. Jeśli nadal występuje jakieś uszkodzenie, większość udaje się odnaleźć szybko za pomocą kamery termowizyjnej. Zastosowanie profesjonalnych narzędzi pozwala na zaoszczędzenie czasu zarówno pracowników serwisu, jak i klientom.

 

Dzięki fachowej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu specjaliści pomogą w każdej sytuacji. Nawet jeśli komputer został całkowicie oblany wodą lub kawą.