2 lutego 2021

Kategoria:
Elektronika

Co można oddać do skupu złomu?

Po remoncie czy nawet zwykłych porządkach, podczas których przeglądamy zawartość schowków, komórek czy strychu może się okazać, że niepotrzebnie zagracamy sobie dom mnóstwem śmieci, często wielkogabarytowych. Część z nich prawdopodobnie moglibyśmy oddać do skupu złomu. Sprawdziliśmy, czego dokładnie możemy się w ten sposób pozbyć.

Nietrudno się domyślić, że nie wszystkie odpady zostaną przyjęte na skupie, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydaje się, że mogą. Na skup złomu nie oddamy na przykład monet, ponieważ do ich utylizacji uprawnione są tylko organy państwowe. Nie zostaną przyjęte również takie przedmioty, których posiadanie może wskazywać na to, że zdobyliśmy je łamiąc prawo – jak na przykład znaki drogowe czy fragmenty torów kolejowych.

Co zatem możemy oddać do skupu? Przede wszystkim, warto wcześniej zapoznać się z ofertą złomowiska – może się okazać, że nie każde będzie chciało zakupić konkretne materiały, bądź po prostu będzie preferować konkretny ich rodzaj, jak na przykład w przypadku skupu Ago Recykling z Warszawy, skupiającego się na elektrośmieciach i uszkodzonym sprzęcie.

Poza elektroniką, oddać można również:

  • śmieci, pozostałe po remoncie czy wymianie sprzętów na nowe, jak stare grzejniki, wanny, klamki czy metalowe elementy instalacji. Przy czym, oddając je nie zaszkodzi sprawdzić, czy skup nie oferuje możliwości dojazdu i odbioru, jeżeli nie mamy możliwości samodzielnego przewiezienia dużych i ciężkich odpadów,
  • aluminiowe puszki, będące jednym z popularniejszych materiałów, które lądują w skupach, dzięki temu że zbieranie ich nie jest zbyt dużym problemem, a sprzedanie ich na skupie jest dużo bardziej opłacalne niż po prostu wyrzucanie ich do śmieci. Równie popularne są inne odpady z aluminium, jak felgi i inne części samochodowe czy żaluzje,
  • na skupie przyjmą również miedź, która jest często wykorzystywana w różnych instalacjach czy podzespołach do urządzeń elektronicznych. Jeżeli mamy takie przedmioty i chcemy się ich pozbyć, to nie zaszkodzi ich rozmontować, aby oddzielić miedziane elementy od tych wykonanych z innych materiałów, na przykład gumy czy plastiku,
  • inne metale kolorowe, jak cynk, mosiądz czy ołów,
  • części samochodowe, akumulatory, chłodnice.

Czy oddawanie odpadów na złom się opłaca?

Oczywiście. I to nie tylko pod względem finansowym. Segregowanie śmieci i oddawanie tych wykonanych z metali na złom ma również dobry wpływ na środowisko. Działalność złomowisk ogranicza również proceder pozbywania się elektrośmieci czy puszek nielegalnie, zostawiając je w lasach, bo zdecydowanie bardziej opłacalne jest zawiezienie starych akumulatorów czy aluminiowych śmieci na złom i otrzymanie za to pieniędzy, niż po prostu pozbycie się ich.

Jeżeli chodzi o kwestie zarobkowe, to wiadomo, że oddając zepsuty komputer i worek puszek raczej nie zarobimy kokosów, jednak to zawsze lepiej, niż nic. A wywożąc większą ilość śmieci po dużym remoncie możemy otrzymać już całkiem sporą kwotę.