ciecie przewodow elektrycznych maszynowe reczne
10 października 2020

Kategoria:
Elektronika

Cięcie przewodów. Co warto wiedzieć?

W pracy elektryka niezbędna jest duża precyzja. Od niej zależy jakość i bezpieczeństwo gotowej instalacji. Chociaż docinanie nie jest szczególnie skomplikowanym etapem obróbki przewodów, wymaga nie tylko dokładności, ale też użycia solidnych i odpowiednio dobranych narzędzi. W przeciwnym razie nie trudno o uszkodzenie żyły, izolacji lub całej struktury przewodu.

Podczas cięcia przewodów trzeba pamiętać o dokładnym odmierzeniu potrzebnej długości i prostopadłym ustawieniu ostrzy narzędzia. Wszelkie błędy na tym etapie mogą skutkować przykrymi konsekwencjami. Mocne naciągnięcie żyły zbyt krótkiego przewodu może przełożyć się na poprawność działania instalacji; zgniecenie wiązki lub jej nierówne docięcie utrudni zarabianie przewodu.

Ręczne cięcie przewodów

Z cięciem przewodów o niewielkiej średnicy z powodzeniem poradzą sobie standardowe narzędzia ze skrzynki elektryka, a więc szczypce działające na zasadzie dźwigni lub zapadkowe. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór ergonomicznych narzędzi, które ułatwiają operowanie nawet w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Większość standardowych szczypiec wyposażona jest w sprężynę odbijającą, która automatycznie zwalnia zacisk po wykonanym cięciu. Wybór wielkości szczypiec zawsze powinien być uzależniony od rodzaju i średnicy przewodu czy kabla; użycie zbyt małego narzędzia jest niewygodne, zaś tnąc zbyt dużymi szczypcami, ryzykujemy uszkodzenie elementów znajdujących się w sąsiedztwie obrabianego przewodu. Do cięcia kabli jedno- i wielożyłowych o dużym przekroju niezbędne jest wykorzystanie szczypiec dwuręcznych.

Maszynowe cięcie i obróbka przewodów

Podczas napraw i modernizacji istniejących już instalacji konieczność wykorzystania ręcznych narzędzi w miejscu pracy jest oczywista. Natomiast planując budowę nowej instalacji elektrycznej, warto skorzystać z profesjonalnej usługi cięcia i zarabiania przewodów. W takiej sytuacji zewnętrzna firma docina przewody na wymagane długości i obrabia końcówki zgodnie ze specyfikacją zleceniodawcy, używając automatycznych maszyn. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko oszczędność czasu, ale też pewność, że wszystkie przewody spełniają kryteria założone w projekcie.

-Nasz park maszynowy wyposażony jest w szwajcarskie urządzenia do cięcia przewodów i kabli Komax Gamma 333 PC/PC-B i Komax Kappa 330

– opowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa EL-DRUT.

-Nowoczesne maszyny umożliwiają nam szybką i niezawodną obsługę zleceń w bardzo szerokim zakresie. Tniemy wiązki kablowe o dużych przekrojach, przewody okrągłe i płaskie, docinamy wyciągnięte żyły. Automaty Komax umożliwiają nam też szybką obróbkę kabli, w tym nacinanie oraz pełne lub częściowe ściąganie izolacji, a także zarabianie przewodów elektrycznych, w tym zakuwanie i zaciskanie końcówek.