24 kwietnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Charakterystyka systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych

ARTR to skrót od Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych, czyli specjalnego systemu, składającego się z kamer IP, sterowników do szablonów oraz serwera ARTR. Pozwala on na odczytywanie numerów tablic, gromadzenie obrazu, zapisywanie danych oraz wykonywanie zdefiniowanych działań, takich jak np. otwarcie szlabanu czy kontrola miejsc parkingowych. Obszerniejszą charakterystykę systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych znajdziecie w naszym artykule.

Jakie informacje zapisują się w bazie danych systemu ARTR?

Automatyczne Rozpoznawanie Tablic Rejestracyjnych jest technologią, która do obserwacji drogi wykorzystuje kamery oraz komputer, pobierający dane z owych kamer. Dzięki temu w szybki sposób umożliwia rozpoznanie oraz identyfikację samochodu bez potrzeby używania kart dostępu lub nadajników. Za sprawą analizy obrazu możliwe jest zlokalizowanie konkretnego pojazdu, a także odnalezienie i odczytanie tablicy rejestracyjnej. W bazie danych zapisywane są bowiem takie informacje, jak:

  • czarno-białe zdjęcie tablicy rejestracyjnej,
  • kolorowe zdjęcia samochodu i kierowcy,
  • numer rejestracyjny pojazdu (w postaci tekstowej),
  • data, czas i miejsce identyfikacji pojazdu,
  • parametry pewności odczytu numeru rejestracyjnego.

Jak przebiega rozpoznawanie tablic rejestracyjnych?

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych przebiega w trybie ciągłym (rejestracja numerów tablic wszystkich przejeżdżających samochodów), ale może być także wyzwalane sygnałem zewnętrznym z urządzenia sterującego, np. pętli indukcyjnej lub fotokomórki, znajdującej się przed szlabanem (samochód, który podjeżdża pod niego wysyła do systemu ARTR sygnał). Jest to bardzo przydatne w sytuacji, w której system automatycznie steruje otwieraniem szlabanu na podstawie rozpoznanych (zapisanych w bazie danych) numerów tablic rejestracyjnych.

W jaki sposób w systemie ARTR aktualizowana jest baza danych?

Nowo zapisane numery tablic rejestracyjnych powodują automatyczną aktualizację bazy danych, która może być także uzupełniana przez uprawnionego operatora w trybie „ręcznym”. Podobnie jest z odnalezieniem w roboczej bazie systemu numeru, który zapisany jest w tablicy numerów poszukiwanych. Może on być sygnalizowany uprawnionym użytkownikom alarmem lub wiadomością tekstową, ale także możliwe jest przeszukanie wspomnianej bazy „ręcznie” – należy wtedy wpisać numer lub listę numerów rejestracyjnych poszukiwanych pojazdów.

System ARTR pozwala również na zobrazowanie na planie lub mapie lokalizacji kamer i kierunku ruchu odnalezionych pojazdów, a także na wykonanie analizy statystycznej ruchu pojazdów – zauważa specjalista z firmy Sprint, której celem jest integracja systemów teleinformatycznych.