26 listopada 2018

Kategoria:
Elektronika

Charakterystyka spawarek inwertorowych
5 (100%) / 2 głosów

Charakterystyka spawarek inwertorowych

Spawarki inwertorowe doskonale sprawdzają się w gospodarstwach domowych. Są bowiem mniejsze niż klasyczne spawarki transformatorowe, a przy okazji zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. Zasilane mogą być z sieci jednofazowej, a więc z każde gniazdka elektrycznego. Dla porównania modele transformatorowe potrzebują dostępu do sieci trójfazowej, o co w warunkach domowych nie jest łatwo.

Spawarki transformatorowe i inwertorowe – czym się od siebie różnią?

Spawarki inwertorowe, które znaleźć można m.in. w ofercie wrocławskiej firmy Enel, są urządzeniami wyposażonymi w zaawansowany układ elektroniczny, który z prądu o niskiej częstotliwości potrafi przekazać na łuk prąd o takiej mocy, jak zwykła spawarka transformatorowa. To znaczne udogodnienie natury technicznej, dzięki któremu wielkość spawarek uległa dużemu zmniejszeniu. Spawarki inwertorowe z uwagi na niewielkie rozmiary są bardzo mobilne, a przy okazji dzięki układom elektronicznym są odporne na wahania napięcia w sieci. Do takiej spawarki bez obaw można podawać prąd nawet za pomocą kilkunastometrowego przedłużacza, co w spawarkach starszego typu jest niemożliwe. Ale to nie wszystkie zalety tego typu spawarek.

Zalety spawarek inwertorowych

Istotną cechą spawarek inwertorowych jest możliwość precyzyjnego określenia wartości prądu wykorzystywanego do spawania. To bardzo przydatne przy łączeniu niewielkich elementów metalowych o charakterze konstrukcyjnym. Spawarki inwertorowe są bardzo odporne na przegrzewanie. Pozwalają na wytworzenie stabilnego łuku, co umożliwia wykonanie prac wymagających znacznej precyzji. Dzięki nim można bezproblemowo łączyć nawet niewielkie elementy. Doskonale spawają ze sobą różnego rodzaje metale za pomocą elektrod wolframowych (spawanie aluminium i twardych stali stopowych).

Zastosowanie spawarek inwertorowych

Gdzie wykorzystywane są w praktyce spawarki inwertorowe? Stosuje się je do spawania metodami MIG/MAG i TIG. W przypadku tych pierwszych mowa o spawaniu metali elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych, a więc dwutlenku węgla lub obojętnych – helu czy argonu. Podczas spawania metodą TIG mowa o spawaniu za pomocą elektrody nietopliwej w osłonie gazów obojętnych. Ta metoda pozwala na łączenie elementów wykonanych ze stali wysokostopowych i różnego typu metali nieżelaznych, w tym aluminium i stopów tego metalu. Dzięki tej metodzie spawalniczej można uzyskać naprawdę doskonałej jakości łączenia. Klasyczna spawarka transformatorowa niestety na ogół na to nie pozwala z różnych względów.