5 lutego 2018

Kategoria:
Elektronika

Charakterystyka przepustów gumowych

Przepusty gumowe są to proste elementy wykonane z gumy, których zadaniem jest usztywnienie przechodzącego przez nie przewodu elektrycznego. Są one niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego wprowadzenia kabli to urządzeń elektrycznych, do puszek, rozdzielnic oraz szaf sterowniczych. Dzięki ich zastosowaniu kabel jest zabezpieczony przez zginaniem i uszkodzeniem.

Kiedy najczęściej stosowane są przepusty gumowe?

Zasadniczo przepusty gumowe stosuje się w przypadkach, kiedy nie ma potrzeby uwzględniania szczególnych warunków pracy. Służą one wtedy głównie do zabezpieczenia przewodów przed możliwością ich uszkodzenia mechanicznego oraz oddziaływania na nie wilgoci oraz podwyższonych temperatur. Przepusty mogą bowiem pełnić także funkcję izolacyjną. W razie konieczności zabezpieczenia miejsca wprowadzenia przewodu przed wodą i zanieczyszczeniami wykorzystuje się dławiki kablowe.

Inne rodzaje przepustów, często stosowanych, to także płyty i listwy przeprowadzające. Przepusty to głównie elementy wykonane z gumy, których otwór zasadniczo odpowiada średnicy kabla, który przez niego przechodzi. Ważne jest więc, aby konkretny przepust był prawidłowo dobrany do warunków oraz miejsca swojego umieszczenia. Dlatego też warto zaopatrywać się w przepusty u sprawdzonych dostawców, jak np. firma Pionier, u którego można zawsze sprawdzić i skonsultować zakup.

Jaka jest rola przepustów gumowych?

Przepusty gumowe to elementy, których podstawową rolą jest umożliwienie przeprowadzenia kabla przez ścianę lub obudowę urządzenia elektrycznego. Jego zadaniem jest więc zapewnienie uszczelnienia dla przewodu tak, aby ograniczona została możliwość jego uszkodzenia mechanicznego, do którego mogłoby dojść np. w wyniku długiej eksploatacji oraz zmęczenia materiału. Uszkodzenia takie często mogą mieć bowiem miejsce w wyniku np. częstego zginania czy przemieszczania kabla. Drugą, istotną funkcją przepustów gumowych, jest także ochrona przewodów elektrycznych przed przecięciem ostrymi krawędziami obecnymi np. w metalowej obudowie urządzeń elektrycznych. Przepust gumowy zabezpiecza bowiem miejsce wyjścia kabla z obudowy, tym samym izolując go od samego twardego materiału, z którego jest ona wykonana. Kolejną rolą przepustu gumowego jest także zabezpieczenia kabla przed jego wyrwaniem lub nieumyślnym wyciągnięciem z obudowy i ściany, co także może prowadzić do uszkodzenia samego przewodu. Przepusty kablowe najczęściej wykonywane są z gumy, ale spotyka się także przepusty z tworzyw sztucznych oraz metali.