Charakterystyka i wykorzystanie oswietlenia szynowego
10 listopada 2021

Kategoria:
Elektronika

Charakterystyka i wykorzystanie oświetlenia szynowego

Oświetlenie szynowe to uniwersalny produkt, który jest dziś wykorzystywany zarówno w sklepowych witrynach, jak i wnętrzach domów oraz mieszkań. Nic dziwnego – tzw. szynoprzewody dostarczają odpowiednią ilość światła, a przy okazji pozwalają ciekawie zaaranżować praktycznie każdą przestrzeń. Z niniejszego tekstu dowiesz się, czym charakteryzuje się ten system oświetleniowy oraz gdzie najlepiej się sprawdzi.

Czym jest oświetlenie szynowe?


Oświetlenie w postaci systemu szynowego to układ świetlny, który zasila kilka źródeł światła w jednej linii. Produkt składa się z wielu elementów, takich jak m.in. uchwyty mocujące, zaślepki, łączniki, zasilanie oraz oprawy, jednak centralnym punktem są specjalne prowadnice, które można przytwierdzić zarówno do sufitu, jak i ściany. Dodatkową funkcjonalność gwarantuje opcja przesuwania poszczególnych lamp w wybrane przez Ciebie miejsce. To wszystko sprawia, że szynoprzewody są w stanie idealnie dopasować się do Twoich osobistych potrzeb oraz charakteru danego wnętrza, oferując więcej możliwości aranżacyjnych niż standardowe lampy.

Układ jedno- czy trójfazowy – na który się zdecydować?


Oświetlenie szynowe występuje w dwóch wersjach, czyli układzie jedno- oraz trójfazowym. W największym uproszczeniu, pierwszy typ pozwala wyłącznie na jednoczesne zapalenie wszystkich reflektorów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś swobodnie przesuwał poszczególne lampy umieszczone na szynie, jednak nie masz możliwości wyłączenia tylko jednej lub dwóch z nich w celu zmniejszenia intensywności światła. Taką możliwość oferuje drugi układ, czyli trójfazowy. Produkty tego typu są co prawda nieco droższe, jednak zapewniają o wiele większą kontrolę nad działaniem systemu oświetleniowego.

– Opcja włączenia tylko wybranych reflektorów nie jest jednak jedynym argumentem, który przemawia za zakupem szyny działającej w trybie trójfazowym. Większe wymiary tego oświetlenia sprawiają, że zapewnia ono sporo miejsca na schowanie całego okablowania, ułatwiając tym samym sprawne przeprowadzenia prac montażowych

– mówi specjalista reprezentujący firmę Onled, sklep z oświetleniem LED.

-Szynoprzewody 3-fazowe są też wytrzymalsze i lepiej zasłaniają otwory, z których wychodzą przewody zasilające

– dodaje nasz rozmówca.

Jakie wyróżniamy rodzaje reflektorów oraz szyn?

Oświetlenie szynowe występuje w wielu różnych modelach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz produkt pasujący do pozostałych elementów wyposażenia wnętrz. Zwróć szczególną uwagę na wygląd reflektorów zamocowanych na szynoprzewodzie – na rynku znajdziesz zarówno drobne lampy o prostej formie, jak i bardziej ozdobne wersje z nietypowymi kloszami. Dobierz taki kształt, rozmiar oraz kolor, który będzie harmonijnie współgrał ze stylem Twojego domu czy mieszkania.

Równie ważny jest wybór samych szyn, ponieważ występują one w kilku wersjach, wśród których należy wymienić wpuszczane, natynkowe oraz zwieszane. Decydując się na konkretny model sprawisz, że system oświetleniowy będzie praktycznie niewidoczny lub wręcz przeciwnie – stanie się wyeksponowaną ozdobą całego pomieszczenia. Z pomocą łączników możesz połączyć kilka szyn w bardziej złożony system, uzyskując nie tylko lepsze oświetlenie, ale także ciekawszy efekt wizualny. Szynoprzewody są też dostępne w rozmaitych długościach, szerokościach oraz wersjach kolorystycznych.

Gdzie sprawdza się oświetlenie szynowe?

Uniwersalny charakter szynoprzewodów sprawia, że mogą być one zastosowane w praktycznie każdym wnętrzu. Obecnie na takie systemy decydują się zarówno właściciele domów i mieszkań, jak i punktów usługowych czy nawet obiektów użyteczności publicznej. Duża popularność oświetlenia szynowego nie powinna wcale dziwić, ponieważ pozwala ono na doskonałe doświetlenie danych pomieszczeń, a przy tym wygląda bardzo efektownie. W zależności od osobistych upodobań, możesz wykorzystać szyny w roli głównego źródła światła lub oświetlenia punktowego, które wyznaczy strefy pokoju lub podkreśli konkretne elementy jego wystroju.

Dzięki wykorzystaniu łączników możesz układać szyny w niemal dowolnej konfiguracji. Zwykłe linie możesz więc z powodzeniem zastąpić ułożeniem prostokątnym lub fantazyjnym zygzakiem.