21 sierpnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Charakterystyka akumulatorów do alarmu

System alarmowy pełni niezwykle ważną funkcję, odpowiada bowiem za bezpieczeństwo obiektu, w którym jest zainstalowany. Musi on zatem działać w sposób sprawny i nieprzerwany. Aby było to możliwe, należy wyposażyć system w zasilacze bezprzerwowe UPS, za których działanie odpowiadają specjalne akumulatory do alarmów. Czym charakteryzują się takie akumulatory?

Akumulatory do alarmów – rodzaje

Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się akumulatory żelowe oraz AGM. Baterie te różnią się od siebie sposobem, w jaki są skonstruowane. W akumulatorach do alarmów typu AGM, elektrolit skupia się matach, czyli specjalnych separatorach, które umieszczane są pomiędzy ołowiowymi płytami. Maty te powstają ze specjalnego włókna szklanego o bardzo dużej porowatości oraz wysokim stopniu chłonności. Separatory zaś są szczelne, co sprawia, że elektrolit nie paruje i nie ma konieczności jego dolewania. Dzięki temu akumulatory AGM należą do tzw. baterii bezobsługowych.

W przypadku akumulatorów żelowych z kolei, jak sama nazwa wskazuje, elektrolit występuje w formie żelu, który powstaje z kwasu siarkowego oraz krzemionki. Elektrolit w takiej postaci nie ma możliwości wycieku, nie wymaga więc ani uzupełniania, ani kontroli gęstości. Przez to również nazywany jest bezobsługowym.

Niezależnie od rodzaju – oba akumulatory wykazują wysoką odporność na wstrząsy i uderzenia, oba równie skutecznie odprowadzają ciepło i – co istotne – mogą pracować nawet w pozycji pionowej.

Dobre akumulatory do alarmów – charakterystyka

Bez względu na to, na jaki typ akumulatora się zdecydujemy, musimy pamiętać, że wybrana przez nas bateria musi być dedykowana systemom alarmowym oraz wyróżniać się kilkoma ważnymi cechami. Jakimi?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę, naszego rozmówcę z firmy emu, która od lat zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości akumulatorów: Aby wybrać dobry akumulator do alarmu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie jego parametry jak czas pełnego ładowania oraz liczba godzin, w których jest on później w stanie sprawnie pracować. Bardzo ważny jest również zakres temperatur, w jakich dany akumulator może bez zakłóceń działać oraz zakres napięcia. Podczas zakupu akumulatora do alarmu warto także zweryfikować jego żywotność. Taka wiedza konieczna jest do określenia czasu, w jakim dany model się rozładowuje. Wreszcie, kupując baterię do systemu alarmowego warto pamiętać o tym, aby wybrać akumulator, który ma możliwość w pracy w różnych pozycjach, nie tylko w pionowej. Taka cecha pozwala bowiem na swobodne korzystanie z urządzenia.