systemy do pomiaru temperatury
4 sierpnia 2016

Kategoria:
Elektronika

Bezprzewodowe systemy pomiaru temperatury i wilgotności

Przechowywanie i transport artykułów spożywczych, szczególnie tych o krótkim terminie przydatności do spożycia, takich jak mięso, warzywa i owoce, wymaga zastosowania odpowiednich technologii do utrzymania adekwatnej temperatury oraz poziomu wilgotności. Drugą istotną kwestią jest stała kontrola urządzeń odpowiedzialnych za tworzenie warunków do przechowania produktów – w tym celu stosowane są bezprzewodowe systemy pomiaru wspomnianych parametrów.

Z czego składa się system pomiaru?

Jednym z wiodących producentów systemów pomiarowych jest firma Mikster Industrial Technology – na przykładzie jej produktów z serii Logginet łatwo omówić budowę i charakterystykę powszechnie stosowanych rozwiązań pomiarów.

Głównym elementem systemu pomiaru temperatury i wilgotności jest centrala nadawczo-rejestrująca. Jej zadaniem jest pobieranie i rejestracja danych z czujników pomiarowych. Posiada ona własny zegar oraz pamięć o dużej pojemości – dzięki temu może one pracować niezależenie od komputera, do którego jest podłączona.

Wspomniane wyżej czujniki to oczy całego systemu. Połączone są one z centralą nadawczo-rejestrującą za pomocą okablowania (w przypadku systemów Logginet Standard) lub bezprzewodowo – metodą łączy radiowych (Logginet WS). Druga metoda jest zalecana wszędzie tam, gdzie montaż tradycyjnych połączeń może być utrudniony lub przeciwwskazany. Możliwe jest również łączenie urządzeń obu typów – np. podczas modernizacji już istniejącej instalacji – w celu uzyskania systemu działającego sprawnie niezależnie od warunków transmisji danych. Czujniki są w stanie nieprzerwanie rejestrować temperaturę oraz poziom wilgotności nieprzerwanie przez 136 godzin, pomiar dokonywany jest co minutę. Wyposażone są one w wyświetlacze LCD, który ułatwia obsługę oraz umożliwia wizualizację dokonanych pomiarów bezpośrednio na urządzeniu.

Poza centralną i czujnikami ważnym elementem systemu jest program Loggisoft, umożliwiający odczyt bieżących danych, ich porządkowanie oraz drukowanie w formie raportów (wymaganych np. podczas zewnętrznych kontroli urządzeń).