10 października 2021

Kategoria:
Elektronika

Automatyczne sterowanie roletami. Czy to możliwe?

Rolety na oknach już są coraz powszechniejszym zjawiskiem. Nic w tym dziwnego, bo jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Nowoczesna technika poszła już tak daleko, że wszędzie pojawia się automatyzacja, nie wyłączając środowiska domowego. Automatyczne sterowania roletami jest jak najbardziej możliwe. Występują tylko różnice w rodzajach urządzeń. Jak działają takie aplikacje? Jakie funkcje mogą być przy tym dostępne?

Jakie są rodzaje silniczków do rolet?

Napędy, czyli silniki do rolet, różnią się od siebie mocą, która wynika z rozmiarów rolety i sposobu sterowania. W poszczególnych napędach może być ustalony odmienny parametr zwany położeniem krańcowym. Mówi on o wysokości rolety w momencie, gdy jest rozwinięta i zwinięta. Ustawienie tego parametru może się odbyć zarówno mechanicznie, jak i elektronicznie.

W przypadku zakupu rolet sterowanych automatycznie u profesjonalnych dystrybutorów, takich jak firma NEVER, zawsze można liczyć na fachowe doradztwo i przeszkolenie w temacie poprawnego używania aplikacji sterujących.

Sposoby sterowania roletami

Automatyczne sterowanie roletami może się odbywać przewodowo i radiowo. Pierwszy z tych sposobów jest bardzo prosty. Otóż między silnikiem rolety i wyłącznikiem musi być instalacja elektryczna. Najczęściej wyłączniki znajdują się w niewielkiej odległości od mechanizmu rolety. Taki wyłącznik może obsługiwać jedną lub więcej rolet.

Natomiast sterowanie radiowe odbywa się za pomocą nadajnika i odbiornika, które komunikują się zdalnie z pomocą fal radiowych. Nadajniki nowej generacji nie są trudne w obsłudze. Na ogół ich interfejs jest tak zaprojektowany, aby tego typu automatyczne sterowanie roletami było jak najbardziej intuicyjne i nie wymagało ukończenia skomplikowanego szkolenia.

Nadajniki, które kontaktują się z mechanizmem za pomocą fal radiowych, mają postać przenośnych pilotów. Mogą to być również urządzenia naścienne, które mają tę przewagę nas pilotami. Nigdy się nie gubią i nie grozi im zalanie czy zabrudzenie na skutek pozostawienia w przypadkowym miejscu. Nadajniki mogą mieć jeden lub więcej kanałów. Zależy to od liczby rolet, którymi steruje.

Tryby sterowania roletami można podzielić na manualny i automatyczny, czyli taki, który da się zaprogramować w ten sposób, żeby rolety otwierały się i zamykały o określonej godzinie. Jest to szczególnie przydatne, gdy podczas nieobecności trzeba stworzyć wrażenie, że mieszkańcy są w domu.