23 kwietnia 2018

Kategoria:
Elektronika

Akumulator do łodzi

W łodziach akumulatory służą nie tylko do ich uruchamiania – od właściwości akumulatora w dużym stopniu zależy także działanie systemów pokładowych, w tym łączności i nawigacji. Sprawdźcie, jakie właściwości posiadają akumulatory do łodzi oraz jakie są ich rodzaje.

Rodzaje akumulatorów

Samochody posiadają zwykle jeden akumulator, który jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne pojazdu. Inaczej ta kwestia wygląda w łodziach, ponieważ one muszą mieć na pokładzie wiele baterii, które spełniają różne funkcje.

W łodzi akumulator potrzebny do rozruchu silnika to akumulator rozruchowy. Z kolei do zasilania urządzeń i systemów pokładowych przy wyłączonym silniku wykorzystuje się akumulatory użytkowe – tłumaczy ekspert reprezentujący hurtownię akumulatorów Bat Profi.

Akumulatory można podzielić ze względu na typ ich konstrukcji. W tym przypadku wyróżnia się akumulatory:

  • tradycyjne – baterie, w których elektrolit jest cieczą składającą się w 36% z kwasu siarkowego, a w 64% z wody, znane są od wielu lat, cechują się mniejszą wydajnością, niż ich najnowsze odpowiedniki,
  • żelowe – w tych akumulatorach do elektrolitu (cieczy) dodawany jest zagęszczający żel krzemionkowy, który ma na celu unieruchomienie elektrolitu, co w efekcie daje wysoką odporność na rozładowanie i więcej dostępnej energii; tego typu akumulatory sprawdzają się świetnie w przypadku wolnych, lecz jednocześnie głębokich rozładowań,
  • AGM – w tego typu akumulatorach polietylenowy separator zastąpiony jest chłonnym włóknem szklanym (z ang. Absorbent Glass Mat – AGM), które pochłania elektrolit oraz zatrzymuje go w pobliżu materiału aktywnego płyty; włókno szklane pozwala więc na uzyskanie wyższego transferu energii i szybszego jej ładowania, taki akumulator jest też bardziej odporny na przechylenia i wstrząsy, dlatego sprawdzi się jako akumulator rozruchowy.

Czym się kierować przy wyborze akumulatora użytkowego?

Akumulator użytkowy, a konkretnie jego parametry, dobiera się po wykonaniu indywidualnych obliczeń. Na początku konieczne jest stworzenie listy znajdujących się na łodzi urządzeń, które potrzebują zasilania. Ponadto, trzeba uwzględnić ich zapotrzebowanie energetyczne. Następnie, należy określić długość poboru energii z akumulatora przez poszczególne urządzenia (będzie inna dla każdego sprzętu), a także sprecyzować pożądane wymiary i wagę akumulatora. Co ważne, w niektórych przypadkach instalacja ciężkiego zespołu akumulatorów może ograniczyć ładowność łodzi.

Parametry akumulatorów są tradycyjnie podawane w amperogodzinach (Ah), jednak w niektórych modelach mogą być podawane od razu w watogodzinach. Te drugie pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, który trzeba poświęcać na żmudne przeliczenia potrzebne do dokonania właściwego wyboru.

Warto pamiętać, że odpowiedni dobór akumulatora ma bezpośredni wpływ na jego prawidłową eksploatację. Całkowicie rozładowane akumulatory ulegają bowiem uszkodzeniom, które przekładają się na skrócenie ich żywotności.