30 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – co to takiego?

Wizyta w Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to doskonała okazja, aby przekonać się poprzez własne zmysły, na czym polega sztuka tworzenia naczyń ceramicznych. W dolnośląskiej manufakturze czeka na was mnóstwo wspaniałych, ceramicznych wyrobów – każdy, od początku do końca, wytwarzany jest ręcznie. Dzięki temu naczynia są wyjątkowe, zupełnie inne od tych, które produkowane są w fabrykach przez maszyny. Warto się o tym przekonać.

Ceramika wizytówką Bolesławca

Ceramika posiada wiele przydatnych cech, wśród których można wymienić: dobre właściwości chemiczne, dielektryczne i izolacyjne oraz odporność na działanie wysokich temperatur i czynników chemicznych. Wszystkie te zalety sprawiają, że jest ona wdzięcznym materiałem do wytwarzania różnego rodzaju naczyń, a dzieje się to w manufakturze, takiej, jaka istnieje w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Każde naczynie jest tam produkowane ręcznie – przechodzi przez ręce wielu osób, które są specjalistami w konkretnych zadaniach. Dzięki temu nieuchwytnemu odciskowi twórców, którzy dbają o to, aby nadać naczyniom niepowtarzalny kształt, formę oraz ostateczny, efektowny wygląd, produkty z Bolesławca są unikatowe i wyjątkowe. Można odnieść wrażenie, że produkcja naczyń ceramicznych w Bolesławcu jest owiana tajemnicą, a konkretne receptury przechodzą jedynie z pokolenia na pokolenie. Na szczęście tak nie jest. Co więcej, w Żywym Muzeum Ceramiki każdy może na własne oczy i ręce poznać sztukę tworzenia naczyń ceramicznych.

Atrakcje podczas wizyty w muzeum

W trakcie wizyty w manufakturze goście mogą przyjrzeć się z bliska wszystkim etapom produkcji i poznać sposoby tworzenia ceramicznych produktów. Od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie i szkliwienie, aż po ostateczny wypał kamionkowych naczyń. Wszystko odbywa się w towarzystwie przewodnika, który porozumiewa się także w języku angielskim i niemieckim. Oprócz tradycyjnej wizyty organizowane są również specjalne warsztaty ceramiczne dla dzieci, które pomogą im rozwinąć swoje zdolności manualne oraz wrażliwość artystyczną. Najmłodsi goście mogą podczas nich własnoręcznie ulepić i pomalować gliniane naczynia.

W trakcie wizyty w Bolesławcu warto także zajrzeć do wielkiego sklepu w manufakturze, który kusi tysiącami pięknych ceramicznych naczyń, ale również różnych figurek oraz dekoracji. Zdobione na wiele sposobów, unikatowe produkty mogą stać się ozdobą każdego domu, urządzonego zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.