wymiana okien
19 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien?

Wymiana nieszczelnych okien to wręcz obowiązek. Dzięki temu zmniejszamy straty ciepła oraz obniżamy koszty utrzymania domu czy mieszkania.

Inwestując w wymianę wadliwych okien zyskujemy przede wszystkim daleko idące oszczędności energetyczne. Według szacunków, prawie połowa (46%) ciepła generowanego w pomieszczeniach mieszkalnych ucieka właśnie przez okna. Posiadanie szczelnych ram i szyb może więc okazać się zbawienne dla naszego portfela, a także zdrowia (wszak nikt nie lubi przebywać w wychłodzonych pokojach).

Jaki kształt okien wybrać?

Dobór właściwego kształtu, wielkości i koloru okien wpływa na estetykę elewacji. Najczęstszym rozwiązaniem jest inwestowanie w okna pasujące stylem i wyglądem do okien istniejących, tak aby zachować jednolitość stylu. Tego typu modele są niekiedy wykonywane na specjalne zamówienie (zwłaszcza w przypadku okien niestandardowych – np. w starym budownictwie), co łączy się z dodatkowymi kosztami. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup okien niedopasowanych ściśle do ościeży. Z reguły przeprowadza się wówczas pewną modyfikację wymiarów otworów, uzyskaną poprzez zamurowanie bądź wykucie fragmentów ościeży.

Okna w węgarkiem

Część starych okien posiada wmurowany w ościeże węgarek. To istotny szczegół, który musimy wziąć pod uwagę, ustalając wymiary zamawianego okna. Może się bowiem zdarzyć, że węgarek zasłania część skrzydła okiennego. W takim przypadku powinniśmy zakupić okno mniejsze, z ościeżnicą poszerzoną o dodatkowy profil.

Funkcjonalność okien

Jakie funkcje mają pełnić nasze nowe okna? To pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, przez podjęciem decyzji o wymianie. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych założeń, poczynając od okien antywłamaniowych (przydatne w niezbyt bezpiecznych i mało zurbanizowanych dzielnicach), na dźwiękochłonnych (idealnych, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy) skończywszy. Właściwe wyrażenie naszych potrzeb i oczekiwań, to klucz do sukcesu i późniejszej satysfakcji.

Układ okien

Wymieniane okna mogą mieć różnorodny układ. Mamy do dyspozycji okna dzielone na mniejsze (składające się z kilku ram) bądź niepodzielne (posiadające tylko jedną ramę). Wielu sprzedawców – np. działająca na terenie Trójmiasta oraz gminy Brusy firma RYDYGIER – umożliwia sprawdzenie dopuszczalnych wymiarów okien. W przypadku modeli plastikowych przyjęło się, że szerokość skrzydeł okien uchylno-rozerwalnych nie powinna przekraczać 1,2 m, drzwi balkonowych 1,6 m, zaś okien nieotwieralnych – 3,5 m. Dopuszczalna wysokość winna utrzymywać się w granicach 2,5 m. Okna z drewna oraz aluminium mają podobne, niewiele różniące się wymiary. Maksymalne rozmiary okien – niezależnie od ich typu – możemy sprawdzić w aprobacie technicznej produktu. Powinna być ona dostępna do wglądu przez sprzedawcę na nasze specjalne życzenie. Jeżeli zamawiane skrzydła okienne wykraczają poza dopuszczalne gabaryty, dobrze przemyśleć podział skrzydła na mniejsze powierzchnie. Wpłynie to na poprawę sztywności całego okna, zmniejszając jego odkształcalność i podatność na uszkodzenia.