wynajem
3 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwracać uwagę szukając mieszkania na wynajem?

 Wynajem mieszkania to rozwiązanie odpowiednie nie tylko dla studentów przybywających z odległych zakątków kraju – na taką formę zamieszkania często decydują się osoby, które nie chcą wiązać się z jednym miejscem na resztę życia lub z pewnych względów odkładają jeszcze decyzję o zaciągnięciu kredytu i kupnie własnego lokalu. Niezależnie od tego dlaczego chcemy wynająć mieszkanie, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach.

Umowa

To najważniejsza rzecz, która powinna nas zainteresować. Niezależnie od tego, czy wynajmujemy całe mieszkanie, czy tylko jeden pokój, powinniśmy koniecznie zawrzeć z właścicielem lokalu umowę najmu. Będzie ona stanowić dla nas zabezpieczenie i potwierdzenie, że w danym okresie czasu jesteśmy upoważnieni do korzystania z danego mieszkania. Jeśli właściciel nie proponuje nam umowy, oznaczać to może, że nie odprowadza on podatków i w ten sposób dopuszcza się przestępstwa – co prawda z samego faktu, że zajmujemy mieszkanie w sposób nie legalny nie grożą nam żadne konsekwencje, jednak możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za krycie przestępstwa.

Co powinno znaleźć się w umowie?

– Przede wszystkim nasza umowa z właścicielem powinna zawierać pełne, dokładnie opisane koszty wynajmu, okres wynajmu oraz warunki rozwiązania umowy – wyjaśnia przedstawiciel agencji Kuźnia NieruchomościPonadto warto upomnieć się o to, by w umowie zawarte zostały informacje na temat stanu mieszkania oraz poszczególnych sprzętów w nim się znajdujących. Pozwoli nam to uniknąć odpowiedzialności za zniszczenia, które powstały w czasie gdy mieszkanie zajmowali poprzedni lokatorzy.

Stan techniczny

Zanim podpiszemy umowę powinniśmy dokładnie obejrzeć mieszkanie w poszukiwaniu istotnych usterek, np. odpadających, popękanych tynków, krzywej podłogi czy nieszczelnych ścian. Zadbamy w ten sposób o nasz własny komfort i unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, kiedy tuż po wprowadzce okaże się, że mieszkania wymaga remontu.

Lokalizacja mieszkania

Oczywistą kwestią jest, że najlepiej wynajmować mieszkania zlokalizowane w pobliżu istotnych dla nas miejsc, np. pracy czy uczelni. Warto zastanowić się, jakie uwarunkowania lokalizacyjne są dla nas istotne. Jeśli np. dużo podróżujemy samochodem będziemy potrzebowali dobrego dojazdu do ważnych węzłów komunikacyjnych – z drugiej strony jeśli korzystamy głównie z komunikacji miejskiej wybierajmy miejsca w których łatwo złapać autobus lub tramwaj.

Sąsiedzi i współlokatorzy

Nie trzeba ukrywać, że ludzie zamieszkujący w sąsiedztwie w dużej mierze decydują o tym, czy będzie się nam dobrze mieszkało, czy nie. Regularne głośne imprezy, szczekające psy, kłótnie za ścianą – to wszystko może bardzo przeszkadzać, a nawet prowadzić do obniżenia naszego poczucia bezpieczeństwa. A nie warto tracić nerwów na mieszkanie w złej okolicy. Dlatego zanim podpiszemy umowę, postarajmy się poobserwować naszych potencjalnych sąsiadów. To samo tyczy się współlokatorów, jeśli myślimy o wynajęciu samego pokoju.