Zrywanie płytek
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zrywanie płytek. Metody działania

Gruntowny remont wymaga dobrej organizacji pracy, a także dostępu do specjalistycznych narzędzi. Samodzielne wykonanie remontu jest trudne, jednak możliwe. Jednym z początkowych etapów pracy jest zrywanie płytek i usunięcie pozostałych elementów wnętrza. Mimo że to zadanie może wydawać się skomplikowane, to przy podstawowych umiejętnościach, poradzisz sobie z nim bez konieczności zatrudniania fachowców.

Niezbędne narzędzia

Decydując się na samodzielne zrywanie płytek, musisz na początku skompletować niezbędny ekwipunek. Nie oznacza to konieczności zakupu specjalistycznych maszyn, jakimi posługują się fachowcy. Wystarczą podstawowe narzędzia, takie jak młotek, płaski śrubokręt i wiertarka. Mając ograniczony dostęp do specjalistycznych urządzeń, musisz się liczyć z tym, że zrywanie płytek może zająć Ci więcej czasu.

Dlatego tak ważna jest dobra organizacja pracy. – Zrywanie płytek nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak bywa czasochłonne, szczególnie w przypadku dużych powierzchni – mówi specjalista z firmy Tabet. – Przed rozpoczęciem pracy należy wynieść z pomieszczenia wyposażenie lub zabezpieczyć je folią, przygotować komplet narzędzi oraz zorganizować miejsce na wywóz gruzu – dodaje. Podczas zrywania płytek warto również zapewnić dobrą wentylację w pomieszczeniu, otwierając okno lub włączając wywiew.

Metody zrywania płytek

Wybór najlepszej techniki zależy przede wszystkim od dostępności narzędzi. Najszybszą i najmniej obciążającą metodą jest wykorzystanie specjalnego młota pneumatycznego, jednak takim urządzeniem dysponują profesjonalne ekipy remontowe. Przeprowadzając zrywanie płytek samodzielnie, możesz skorzystać z alternatywnych metod.

  • Z użyciem młotka – potrzebny Ci będzie również przebijak lub płaski śrubokręt. W tym przypadku możesz skuwać płytkę, uderzając w nią przebijakiem i młotkiem. Drugim sposobem jest podkuwanie płytki od spodu.
  • Z użyciem młotowiertarki – ostrze młotowiertarki ustaw równolegle do ściany, co ułatwi ci skuwanie całych płytek, ograniczając tym samym czas pracy.

Po zerwaniu płytek musisz również usunąć wszelkie pozostałości po kleju. W tym zadaniu również przyda Ci się wyżej wymieniona młotowiertarka, szpachla i młotek oraz szlifierka z tarczą diamentową służącą do szlifowania betonu. Należy pamiętać, aby w zasięgu pracy mieć dostępny odkurzacz, najlepiej przemysłowy, który będzie konieczny, aby zminimalizować zapylenie. Dopiero po takim przygotowaniu i wyrównaniu nawierzchni, możesz przystąpić do realizacji dalszych etapów prac remontowych.