welna izolacyjna
29 marca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie znajdzie zastosowanie wełna izolacyjna?

Wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej, czy to w mieszkaniu, czy w domku jednorodzinnym, jest bardzo istotne. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu zaoszczędzi się wiele energii przede wszystkim w zimie, ale także podczas lata. Z pomocą dobrze ocieplonych ścian podczas niskich temperatur ciepłe powietrze nie będzie uciekało z pomieszczeń, a w upalne dni domownicy będą czuli się komfortowo.

Czym jest wełna izolacyjna, potocznie nazywana matą izolacyjną?

Jak sama nazwa wskazuje, służy do izolacji. Różni się jednak od bardziej popularnych materiałów, jakimi są płyty ze styropianu. Różnica wynika przede wszystkim z wyglądu oraz właściwości fizycznych. Do produkcji wełen są używane włókna mineralne o najwyższych właściwościach izolacyjnych. Wełny zostają ściśnięte podczas zwijania, żeby zmniejszyć objętość rolki. Po otwarciu opakowania tworzywo rozluźnia się i powraca do oryginalnego kształtu. Wełna mineralna w takich matach posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła, w przedziale 0,030 – 0,045 W/m*K. Dlatego jest tak bardzo popularna. Produkuje się maty o różnych grubościach i długościach. Produkty te służące do izolacji nie tylko termicznej, ale i akustycznej, można znaleźć w platformie ofertowej pod adresem e-isover.pl.

Zastosowanie mat izolacyjnych

Stosuje się je praktycznie w większości przegród budynku. Są to przede wszystkim dachy skośne, poddasza użytkowe oraz nieużytkowe czy podłogi i stropy drewniane między legarami. Maty izolacyjne spełniają również swoją rolę przy ocieplaniu konstrukcji wykonanych metodą szkieletową. Mogą to być budynki wykonane zarówno z drewna, jak i stalowych profili. Nie muszą być to budynki mieszkalne – w taki sposób można także ocieplać i izolować hale przemysłowe. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się także inna właściwość mat, jaką jest izolacja akustyczna. W takich sytuacjach maty stosuje się zamiast innych popularnych materiałów izolacyjnych dlatego, aby szczelnie wypełnić miejsca między poszczególnymi przegrodami, tworzącymi szkielet budynku.

Firma Isover zajmuje się produkcją mat o rożnym przeznaczeniu. W zależności od produktu, materiały znajdują bardzo zróżnicowane zastosowane. Uni-Mata będzie dobra do izolacji poddaszy, konstrukcji szkieletowych oraz stropodachów dwudzielnych. Super-Mata różni się od innych rodzajów swoją wyjątkową sprężystością, dlatego jest przede wszystkim przeznaczona do montażu na lekki wcisk, dzięki czemu nie wymaga dodatkowych mocowań czy zabezpieczeń. Istnieją także produkty z linii Vario – produkty te składają się nie tylko z samej izolacji, ale także zestawu inteligentnych folii, taśm oraz klejów. Tego rodzaju zestawów używa się już konkretnie do ocieplenia dachów skośnych. Należy pamiętać, aby zasięgnąć opinii fachowca. Ofertę na produkty firmy Isover można otrzymać korzystając ze specjalnej platformy ofertowej, przeznaczonej dla inwestorów końcowych, która znajduje się pod adresem e-isover.pl. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zakupione materiały izolacyjne nadają się do określonego zadania i będą wykonywały swoją pracę.