11 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Znaczenie i zasady wywozu odpadów budowlanych

Odpady budowlane muszą być przekazane specjalnej firmie, która zadba o ich odpowiednią utylizację. Przy prowadzeniu budowy lub remontu warto zamówić specjalny metalowy kontener lub big-bag, w którym można zgromadzić niepotrzebne resztki materiałów czy gruz. Wszystkie tego typu odpady zostaną starannie zagospodarowane i w miarę możliwości poddane recyklingowi.

Odpady budowlane jako materiały do recyklingu

Prowadzenie prac budowlanych i remontowych wiąże się zawsze z powstawaniem dużej ilości odpadów. Są to zarówno pozostałości różnych opakowań, zużyte pojemniki i opróżnione worki, jak i resztki materiałów budowlanych. W przypadku prowadzenia remontu wśród odpadów znajduje się również gruz ceglany lub betonowy, fragmenty drewna, a często również rozmaite elementy metalowe – zdemontowane rury, przewody czy elementy instalacji grzewczej. Bardzo często pojawiają się też skute fragmenty okładzin ceramicznych, zerwane parkiety czy zużyta stolarka budowlana – wyjaśnia przedstawiciel firmy Selectbud, która zajmuje się zagospodarowaniem odpadów stałych.

Pozostałości po remontach i budowach nie mogą być dołączone do zwykłych odpadów komunalnych. Ich składniki powinny być odpowiednio zebrane i przeznaczone do utylizacji. Jest to ważne także dlatego, że wiele z gromadzonych w ten sposób materiałów może być poddanych efektywnemu recyklingowi. Niech chodzi przy tym jedynie o elementy stalowe, żeliwne czy wykonane z metali kolorowych, które mogą zostać przetopione, ale również o gruz, który może być spożytkowany do zagęszczania gruntu, utwardzania placów budów czy produkcji innych materiałów budowlanych.

Odbiór odpadów budowlanych

Żeby wygodnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami pozbyć się odpadów budowlanych lub poremontowych najlepiej skorzystać z oferty firmy, która zajmuje się podstawianiem specjalnych kontenerów. Są to duże metalowe pojemniki, które są w stanie pomieścić od kilku do nawet kilkunastu metrów sześciennych odpadów. Ze względu na solidną konstrukcję są one bardzo wytrzymałe i można w nich gromadzić odpady przez cały czas potrzebny na wykonanie określonych robót.

W ofercie często dostępne są również mniejsze pojemniki z tworzywa sztucznego, tzw. big-bagi, które przypominają duże worki lub ogromne torby. Także one są przystosowane do przechowywania gruzu, kafelków czy fragmentów różnych instalacji, choć naturalnie ich pojemność jest mniejsza. Zwykle są więc używane przy pracach prowadzonych na mniejszą skalę, np. podczas remontu kuchni czy łazienki.

Procedura odbioru odpadów budowlanych jest bardzo prosta. Firma podstawia w umówionym miejscu metalowy kontener o wybranej pojemności lub pozostawia plastikowy big-bag. Po zapełnieniu pojemnika lub zakończeniu robót wystarczy skontaktować się z przedsiębiorstwem, które przyśle odpowiedni pojazd przeznaczony do transportu kontenerów lub big-bagów i przewiezie odpady w miejsce, gdzie zostaną posortowane i odpowiednio zagospodarowane.