powietrzna pompa ciepła
6 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Znaczenie i zakres serwisu pomp ciepła. Co warto wiedzieć?

Korzystanie z pompy ciepła to sposób na efektywne i niedrogie ogrzewanie oraz chłodzenie budynków. Zaletą stosowania urządzeń korzystających z energii zgromadzonej w otoczeniu jest brak negatywnego oddziaływania na środowisko, a także ich bezobsługowe działanie oraz kompaktowe rozmiary. Chociaż awarie pomp ciepła zdarzają się rzadko, to warto dowiedzieć się więcej na temat serwisu, który zapewni ich prawidłowe działanie.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła nie wytwarzają samodzielnie energii, a jedynie czerpią ją z otoczenia. W zależności od konstrukcji mogą używać do tego celu ciepła zmagazynowanego w gruncie, powietrzu lub wodzie. Zasada ich funkcjonowania jest stosunkowo prosta – korzystając z czynnika chłodniczego, odbierają energię cieplną ze źródła dolnego. Wykorzystując zjawisko wzrostu temperatury wraz ze wzrostem ciśnienia, sprężają czynnik, a uzyskaną w ten sposób zwiększoną różnicę temperatur oddają do krążącej w instalacji grzewczej wody. Efektywność działania pomp zależy w dużym stopniu od ich właściwego doboru. Projekt instalacji i montaż pomp ciepła we Wrocławiu warto więc zlecić sprawdzonej firmie. Przewymiarowane lub zbyt słabe urządzenie nie osiągnie zadowalających użytkownika rezultatów.

Jakie czynności serwisowe są wymagane w przypadku pomp ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła są urządzeniami, które bardzo rzadko ulegają awariom. Najlepsi producenci obejmują je wieloletnimi gwarancjami – w wielu przypadkach okres ten wynosi nawet 5 lat. Prawidłowe działanie pompy ciepła wymaga jednak regularnych przeglądów. Będzie to konieczne ze względu na to, że przeciętny czas pracy pomp może wynosić nawet około 3000 godzin. W ramach czynności wykonywanych przez serwis sprawdzane są oba układy – dolnego i górnego źródła, a także instalacja zapewniająca obieg czynnika oraz sterująca nim automatyka. Szczegółowy zakres prac zależy ściśle od rodzaju pompy – w pompach gruntowych weryfikowana jest szczelność instalacji oraz ciśnienie, a także stan czynnika oraz filtrów, w pompach powietrznych szczególną uwagę zwraca się na czystość parownika oraz funkcjonowanie wentylatora. W obu przypadkach sprawdza się ponadto poprawne działanie pomp obiegowych, sprężarki oraz automatyki – czujników i sterowników.

Fachowy dobór, montaż i serwisowanie pomp ciepła warto zlecić wykonawcy, który ma w tym obszarze duże doświadczenie. Dobrym wyborem będzie firma DERKON działająca w dolnośląskim. Specjalizuje się ona w montażu pomp ciepła, a także instalacjach centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjnych.