4 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Znaczenie dobrego zabezpieczenia psów przed kleszczami

Kleszcze są pasożytami, które przenoszą choroby groźne dla ludzi i zwierząt. Sezon na kleszcze rozpoczyna się wraz z końcem wiosennych mrozów i trwa aż do późnej jesieni. Kleszcze lubią wilgoć i wysoką temperaturę, więc w zależności od pogody, pojawia się ich więcej lub mniej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie choroby przenoszą? Jak skutecznie chronić przed nimi nasze psy i jak ważne ma to znaczenie?

Gdzie bytują kleszcze?

Kleszcze kojarzą nam się przede wszystkim z lasami. Zwłaszcza osoby, które mieszkają na co dzień w dużych miastach, kojarzą te pasożyty wyłącznie z wypadami do lasu na grzyby, czy przejażdżkę rowerową. Tymczasem możemy jest spotkać wszędzie – na miejskich skwerach, w przydomowych trawnikach i niewielkich zaroślach. Najwięcej jest ich na obszarach wilgotnych. Kleszcze uwielbiają lasy mieszane w pobliżu jezior i rzek. W związku z tym, że kleszcze unikają zbyt wysokich temperatur i nie lubią wystawiać się bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, są aktywne przede wszystkim w godzinach porannych i późniejszych popołudniowych.

Co przenoszą kleszcze?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, dlaczego kleszczy jest aż tak wiele? Zapłodniona samica może złożyć nawet kilka tysięcy jaj jednorazowo – mówi nam przedstawiciel Przychodni Weterynaryjnej Witold Janeczek z Wrocławia. Kiedy kleszcze znajduje swojego żywiciela, nie wybiera przypadkowego miejsca na wkłucie – szuka miejsca ciepłego i wilgotnego, które jest dodatkowo dobrze ukrwione. Wprowadza swój tzw. aparat kłująco-ssący w skórę i wstrzykuje substancję znieczulającą. Kleszcze mogą przenosić ogromną ilość chorób, z których najbardziej znana jest chyba borelioza. Po zakażeniu flawiwirusami przenoszonymi przez kleszcze można nabawić się np. kleszczowego zapalenia mózgu, dlatego nie wolno zapominać o regularnym zabezpieczaniu naszego pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami.

Jak wybrać zabezpieczenie na kleszcze?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą ochronić naszego pupila przed kleszczami. Mamy na przykład specjalne obroże, tabletki, czy spray’e zabezpieczające przed kleszczami. Jeżeli mamy co do tego wątpliwości, po prostu skonsultujmy się z naszym weterynarzem. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, by stosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta i by odpowiednio często go zmieniać lub uzupełniać. Kilka psiknięć spray’em nie podziała ochronnie na dużego psa, a zbyt długo noszona obroża po prostu z czasem straci swoje właściwości. Warto notować w swoim kalendarzu nie tylko swoje wizyty u lekarza, ale i wizyty naszego psiaka, oraz wszystkie istotne dla jego zdrowia działania.