10 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Czy zielony dach wymaga specjalnego podłoża?

Wbrew obiegowej opinii, założenie zielonego dachu nie polega na nawiezieniu na dach ziemi i obsianiu jej roślinnością – zwraca uwagę nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Green Flor. Takie rozwiązanie jest niemożliwe z wielu względów, z czego najbardziej oczywistym jest duży ciężar ziemi, niemożliwy do udźwignięcia przez strop. Choć patrząc na zielony dach dostrzegamy przede wszystkim piękną roślinność, uzyskanie takiego efektu jest wynikiem działania całego systemu współpracujących ze sobą warstw.

Życie zielonego dachu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rośliny tworzące zielony dach nie są sadzone bezpośrednio w glebie. Warstwę roślinną tworzą trawy, mchy i zioła wyhodowane wcześniej przez specjalistów i tworzące tzw. matę ekstensywną. Życie i rozwój tych roślin na dachu umożliwia warstwa wegetacyjna, którą przerastają korzenie. Warstwę tę wykonuje się ze specjalnych materiałów, które muszą zapewnić stabilność strukturalną. W tym celu stosuje się np. specjalną wełnę mineralną lub geowłókniny magazynująco-drenażowe. Dzięki fizycznym, chemicznym i biologicznym właściwościom tych materiałów możliwe jest dostarczenie roślinom wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Bezpieczeństwo roślin i konstrukcji dachu

Oprócz substancji odżywczych do życia roślin niezbędna jest oczywiście woda. W naszym klimacie dość rzadko zachodzi konieczność dodatkowego nawadniania zielonego dachu, natomiast niezbędne jest zapewnienie odpływu nadmiaru wody deszczowej. Nadmiar wilgoci mógłby prowadzić do gnicia roślin, a dodatkowo stanowić zbędne obciążenie stropu. To dotyczy jednak powierzchni płaskich, na dachach skośnych, wręcz przeciwnie, trzeba wodę zatrzymać na dachu.

Za usuwanie nadwyżek wody odpowiada ostatni, najgłębszy poziom systemu zielonego dachu – wyjaśnia ekspert z firmy Green Flor. Właściwym podłożem piątej elewacji jest warstwa drenażowo-filtracyjna. Do jej stworzenia wykorzystywane są różne techniki, np. geowłókniny drenażowo-filtracyjne, systemy drenażu kubełkowego i pętelkowego. Bardzo ważne jest także wykonanie warstwy filtracyjnej, która będzie zapobiegać przenikaniu składników wegetacyjnych do warstwy drenażowej.