25 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zbudować staw kąpielowy?

Staw kąpielowy to ekologiczna alternatywa basenu, którą docenią osoby lubiące bliski kontakt z naturą, chcące cieszyć się nie samą wodą, ale wszystkim, co z nią związane, np. roślinnością. Stawy kąpielowe dają namiastkę prawdziwego jeziora we własnym ogrodzie! Zapewniają czystą wodę pozbawioną zapachu chloru. W jaki sposób wybudować swój własny staw kąpielowy?

Czym jest i jak działa staw kąpielowy?

Staw kąpielowy wyglądem przypomina jednocześnie jezioro i ogrodowe oczko wodne. Spełnia też obie te funkcje. Sekret tkwi w połączeniu trzech elementów. Są to: zbiornik kąpielowy, filtr bagienny i filtr mechaniczny.

Osoby, które korzystają ze stawu kąpielowego, cieszą się czystą wodą bez zapachu chloru. Przypomina ona wodę jeziorną. Za oczyszczanie w dużej mierze odpowiadają rośliny – dokładnie tak, jak ma to miejsce w przyrodzie – mówi ekspert z firmy Fluidra Systemy Nawadniania.

Część kąpielową stanowi niecka. Podczas jej kopania sami decydujemy o głębokości i ukształtowaniu dna. Możemy nawet wydzielić strefę skoków do wody, a po drugiej stronie utworzyć kąpielisko dla dzieci – płytkie i bezpieczne.

Strefa bagienna odpowiada za naturalne oczyszczanie wody. Uczestniczą w tym rośliny i małe skorupiaki czy bakterie. Kluczowe są: dobór gatunków roślin, ich ułożenie oraz grunt, w którym zostaną posadzone.

Jak przebiega budowa stawu kąpielowego?

Aby staw kąpielowy był funkcjonalny, musimy znać skład chemiczny wody i do niego dobrać roślinność oraz inne elementy filtrujące. Prace zaczynają się od wykopania niecki kąpielowej. Na tym etapie trzeba przewidzieć wszystkie strefy, z jakich chcemy korzystać. Warto wydzielić je słupkami, aby dno było jak najbliższe naszym oczekiwaniom.

Wykopany dół należy wyłożyć materiałem, który nie przepuści wody. Wybór jest tutaj dość szeroki. Może to być folia wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Jeżeli zależy nam na pełnej naturalności, dobrze sprawdzi się gruba warstwa gliny. Wyłożoną nieprzepuszczalnym materiałem nieckę wykańczamy według uznania, np. piaskiem lub kamieniami.

Nie należy zapominać o przegrodzie kapilarnej. Jest to pas o szerokości kilkudziesięciu centymetrów, który podobnie jak nieckę wykładamy materiałem nieprzepuszczającym wody. Dzięki temu nie będzie ona wsiąkać w grunt otaczający staw. Przegrodę warto wyłożyć cięższymi kamieniami, które zapewnią trwałe mocowanie, a jednocześnie nadadzą brzegowi atrakcyjnego wyglądu.

Kąpielisko powinno być oddzielone od strefy filtrowania murem. W centralnej części dna niecki należy umieścić odpływ denny, do którego będą się kierowały osady. Aby było to możliwe, konieczny jest spadek. Z odpływu osady trafiają np. do kanalizacji. Część kąpielowa powinna być wyposażona także w urządzenie zbierające zanieczyszczenia stałe, tzw. skimmer.