18 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zbudować oczko wodne?

Woda to jedna z największych atrakcji ogrodów. Jako nieodłączny element naturalnego krajobrazu urozmaica, ożywia, dodaje uroku i tworzy wyjątkową atmosferę sprzyjająca relaksowi. Rzadko kiedy dysponujemy naturalnym zbiornikiem w ogrodzie, dlatego tak popularne są sztuczne sadzawki, czyli oczka wodne. Co warto wiedzieć o ich budowie?

Od czego zacząć?

Realizację oczka wodnego zaczynamy od wykonania projektu.

Tłumaczy to ekspert z firmy P.H.U. Leszczyński, zajmującej się sprzedażą kruszyw: Umiejscowienie, rozmiar i wygląd oczka wodnego są uzależnione od naszych preferencji, ale i warunków w ogrodzie. Zbiornik powinien mieć dostęp do promieni słonecznych, wobec czego unikajmy lokalizacji przy drzewach, które rzucają cień i przyczyniają się do zanieczyszczenia wody liśćmi lub igliwiem. Zastanówmy się nad rozmiarem oczka – czy ma to być najważniejszy punkt ogrodu, czy niewielka dekoracja? W zależności od metrażu i zagospodarowania ogrodu, sadzawka może mieć od kilku do kilkudziesięciu metrów powierzchni. Projektując oczko nie zapominajmy o przyłączeniu instalacji elektrycznej, która zasili pompę i urządzenie filtrujące. Oczyszczanie i napowietrzanie sadzawek jest niezbędne dla zachowania równowagi biologicznej warunkującej rozwój roślin i zwierząt wodnych.

Budowa oczka

Z gotowym projektem możemy przystąpić do pracy. Najlepiej wiosną, dzięki czemu roślinność dobrze się przyjmie. Jakie są kolejne etapy budowy oczka wodnego?

  • Wykop – kopiemy według obrysu wyznaczonego np. liną, pamiętając o spadku przy brzegach, a także o ukształtowaniu piętrowych półek na roślinność.
  • Dno – dno oczka musi być szczelne. Wykop oczyszczamy i układamy warstwowo piasek, włókninę i folię do budowy oczek wodnych. Alternatywą dla folii są gotowe formy do oczek z poliestru lub polietylenu. Na dnie powinna znaleźć się pompa. Tak przygotowaną powierzchnię możemy obciążyć i przyozdobić kamieniami ogrodowymi, np. płaskimi otoczakami.
  • Brzegi – od wykończenia brzegów zależy wygląd oraz trwałość oczka. Do wyłożenia brzegów i zamaskowania wystającej folii użyjmy kamieni dekoracyjnych, żwiru i płyt. Ważnym elementem wykończenia brzegów są tez rośliny.

Roślinność

Rośliny stanowią główną dekorację oczka, pozwalają „wtopić” zbiornik w ogród, czyniąc cały krajobraz harmonijnym i naturalnym. Dzięki nim zamaskujemy mankamenty wykonania oczka i umocnimy jego konstrukcję. Głównym zadaniem roślin jest jednak zapewnianie równowagi środowisku. Dzięki roślinności woda jest lekko zacieniona, ale też bogata w tlen, co tworzy dobre warunki dla ryb i innych zwierząt. Roślinność sadzi się w specjalnych koszach ustawianych na wyprofilowanych półkach lub w kieszeniach wyciętych w macie z naturalnego włókna. Każdy gatunek powinien być umieszczony na odpowiedniej głębokości. Uważajmy na nadmiar gatunkowy – mniejsza ilość roślin lepiej się przyjmie i ułatwi pielęgnację. Nie zapominajmy też o linii brzegowej, którą warto obsadzić trawą czy kosaćcami.

Dekoracje

Oczka wodne to nie tylko woda, rybki i roślinność. Do ozdoby oczka można wykorzystać różne rozwiązania:

  • kaskady – zbocze przygotowujemy wykonując wykop pod oczko. Spadek wykładamy kamieniami, które zamaskują przewody do zasilania;
  • architekturę drewnianą – podesty, mostki czy małe tarasy i pergole drewniane pięknie komponują się z taflą wody;
  • oświetlenie – dzięki zastosowaniu diod LED i lamp solarnych sprawimy, że również nocą nasze oczko wodne będzie wspaniałą ozdobą ogrodu. Sprawdzą się też świece na brzegu.