19 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zatkany zlew. O czym to może świadczyć?

Zatkany zlew jest jednym z najbardziej typowych problemów w gospodarstwie domowym. Za każdym razem zastanawiamy się, co jest przyczyną, że nasz zlew nie spełnia swojej funkcji i co możemy zrobić, by uniknąć tego kłopotu w przyszłości. Warto wiedzieć, o czym najczęściej świadczy zatkany zlew i na co zwracać podczas korzystania z niego, przede wszystkim wtedy, kiedy myjemy naczynia.

Dlaczego zlew się zatyka?

Bardzo częstym powodem zatkania zlewu są resztki jedzenia, które zalegają w rurach. Nie każdy uważa na to, co wrzuca do zlewu i nie wie, że o zlew trzeba dbać, tak samo jak o każdy inny przedmiot czy urządzenie – uważa pracownik Pogotowia Wodno-Kanalizacyjnego z Nowego Tomyśla.

Jeśli więc chcemy nie mieć problemu z zatkanym zlewem, nigdy nie wrzucajmy resztek jedzenia do odpływu. Wszystkie odpadki tworzą razem jedną masę, która wraz ze stopniowym powiększaniem się skutecznie zatyka możliwość przedostania się przez rury wody. W szczególności należy uważać na olej bądź inny roztopiony tłuszcz, który wlany do zlewu z dużym prawdopodobieństwem spowoduje jego zatkanie.

Niekiedy o zatkanym zlewie świadczy też znacznie poważniejszy problem, a jest nim zły stan rur. Wówczas konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych usług hydraulicznych. Niestety mocno wyeksploatowana kanalizacja szybko się zatyka i bardzo trudno ją wtedy udrożnić. Natomiast nie jest to najgorszy scenariusz. Może się okazać, że zatkany zlew jest oznaką awarii kanalizacji. W takich sytuacjach niezwykle ważny jest czas, w którym zawiadomimy specjalistę o powstałym problemie.

Co zrobić, kiedy mamy problem z zatkanym zlewem?

Wielu ludzi stara się radzić sobie samodzielnie, kiedy ma problemy z zatkanym zlewem. Wykorzystywane są wówczas ogólnodostępne środki do udrażniania rur, z nadzieją na skuteczne zażegnanie kłopotu. Najbardziej popularne jest stosownie wodorotlenku sodu o odpowiednim stężeniu, należy jednak pamiętać, że ma on działanie silnie drażniące, a więc może być niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Poza różnego rodzaju gotowymi proszkami, płynami czy granulatami, możliwe jest też przygotowanie odpowiedniej substancji samodzielnie, w domu. Zazwyczaj jest to mieszanina sody oczyszczonej z octem. Niektórzy korzystają też z gumowych przepychaczek. Pamiętajmy jednak, że w momencie powstania awarii, nie wiemy tak naprawdę, jaka jest jej przyczyna. Jeśli mamy do czynienia z poważnymi problemami kanalizacyjnymi, zwlekanie z wezwaniem hydraulika może tylko pogorszyć sytuację. Zawsze więc warto poprosić o pomoc specjalistę, który jest w stanie profesjonalnie przeczyścić kanalizację z wykorzystaniem takich środków jak spirala elektryczna czy maszyna wysokociśnieniowa.