Siatka metalowa
9 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie siatek metalowych

Siatki metalowe to produkty, które powinny zainteresować wszystkie osoby remontujące lub modyfikujące budynek i teren wokół niego. Te uniwersalne, funkcjonalne elementy spełniają również potrzeby wielu branż, m.in. przemysłu i rolnictwa. Co warto wiedzieć
o siatkach metalowych i jak można je wykorzystywać? Czym charakteryzują się poszczególne modele siatek?

Wyłącznie jako ogrodzenie?

Siatki metalowe kojarzą się głównie z ogrodzeniami. Oczywiście takie zastosowanie jest jak najbardziej uzasadnione i praktykowane, ale siatki mają znacznie szerszy zakres użycia.

Opisywane elementy stosuje się nie tylko na zewnątrz domu, ale także w jego wnętrzu. Chodzi tutaj między innymi o kosze w szafach oraz o zabezpieczenia antywłamaniowe. To drugie zastosowanie nie jest już co prawda tak popularne jak kiedyś, ale wiele obiektów publicznych i użytkowych wciąż stosuje siatkę na okna. Taka osłona sprawdza się także na ogródkach działkowych.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te wytrzymałe i uniwersalne produkty można wykorzystywać m.in. do produkcji mebli. Elementy powlekane PVC można spotkać
w ogrodach, magazynach i obiektach handlowych.

Najpopularniejsze typy siatek metalowych

Na rynku największą popularnością cieszą się szczególnie trzy rodzaje siatek metalowych. Są to:

  • siatki tkane,
  • siatki ślimakowe,
  • siatki cięto-ciągnione.

Siatki tkane wykorzystuje się do tworzenia osłon i filtrów. W przemyśle stosuje się je natomiast do przesiewania piasku lub żwiru. Branża rolnicza korzysta z siatek tkanych do organizacji hodowli ptactwa. Takie produkty nie są też obce działkowcom i ogrodnikom, którzy tworzą z nich zabezpieczenia przeciw gryzoniom.

Siatki ślimakowe to artykuły stworzone głównie z myślą o hodowli zwierząt. Mają doskonałą wytrzymałość, a jednocześnie są elastyczne. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w roli osłon w gospodarstwach rolnych i hodowlach. Nierdzewne siatki ślimakowe nadają  się
z kolei do konstruowania wolier i klatek dla ptaków.

Ostatnia z opisywanych siatek powstaje z pojedynczego kawałka metalu. Jak tłumaczy ekspert z firmy Rozamet: „W procesie produkcyjnym siatka zyskuje unikalny kształt o najbardziej dogodnej wielkości oczek. Siatki cięto-ciągnione wykonane z aluminium lub miedzi stanowią piękne konstrukcje ozdobne i maskujące, na przykład na grzejnikach. Nadają się także do tworzenia dekoracyjnych elementów na fasadach oraz do budowy pergoli”.  

Czy warto inwestować w siatkę metalową?

Jeśli budujesz lub remontujesz dom albo lokal użytkowy, na pewno warto rozważyć zakup przydatnego elementu, jakim jest siatka metalowa. Jako użytkownik musisz sam określić, czy wymienione wyżej zastosowania siatki nadają się do charakteru Twojej działalności lub do trybu domowego życia, jaki prowadzisz.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z przedstawicielem firmy oferującej takie akcesoria. Fachowiec pomoże Ci dobrać siatkę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.