Fasady aluminiowe swietliki dachowe
5 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie profili fasadowych przy tworzeniu świetlików dachowych

Profile fasadowe oparte o konstrukcję aluminiową, w systemie aluminiowych słupów i rygli to nowoczesne systemy wspierające tworzenie efektownych budynków szklanych. Idealnie sprawdzają się do odpowiedniego doświetlenia wnętrza. Mają duże walory estetyczne, przez co coraz częściej wykorzystywane są przez architektów. W projektach znajdują zastosowanie również jako świetliki dachowe, szklane dachy lub ogrody zimowe. Czym się charakteryzują oraz dlaczego profile fasadowe z aluminium wykorzystywane są tak często?

Czym są aluminiowe profile fasadowe?

Fasady aluminiowe to profile oparte o system słupów i rygli aluminiowych, które wypełnione są najczęściej szkłem, lexanem lub panelami aluminiowymi, w zależności od zamierzonego efektu estetycznego. Wybierając okna, czy jakikolwiek inny widoczny materiał budowlany, Polacy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na jego parametry i funkcje, ale też na wygląd. Łączenie technologii z designem to przyszłość. Przykładowo, wykorzystanie bardzo popularnego obecnie hartowanego szkła emaliowanego, nada fasadzie jednolity i bardzo elegancki wygląd.

Tak skonstruowane „szklane ściany” mogą zastąpić istniejące ściany z tradycyjnych materiałów konstrukcyjnych, aby uczynić ze zwykłych pomieszczeń przestrzenie o spektakularnym charakterze. Powinny charakteryzować się dobrym parametrem przenikania ciepła, dużą przepuszczalnością naturalnego światła oraz pięknym wyglądem. Dzięki temu będą spełniać zarówno praktyczną, jak i designerską funkcję. Ściany ze szkła osadzonego w aluminiowych ramach potrafią bowiem zatrzeć granice pomiędzy strefami zewnętrznymi a wewnętrznymi, pozwalając na przenikanie do przestrzeni mieszkalnych lub biurowych naturalnego światła i otwierając je na panoramiczne widoki.

Jakie są zastosowania profili fasadowych?

Profile fasadowe stwarzają aktualnie duże możliwości kreacyjne projektantom i architektom. Można z nich wykonać świetliki dachowe, ogrody zimowe, a także wielofunkcyjne dachy szklane. Z ich pomocą coraz częściej budowane są siedziby banków bądź salonów samochodowych, jak również nowoczesne biurowce, hale widowiskowo – sportowe oraz hotele. Jednakże możliwości ich zastosowania na tym się nie kończą – profile fasadowe z aluminium mogą być wykorzystane również w domu. Obecnie firmy zajmujące się produkcją profili fasadowych oferują rozwiązania dostosowane do indywidualnych wymogów zamawiających i architektów.

 Profile fasadowe jako świetliki dachowe

W ostatnich czasach świetliki dachowe zyskały niezwykłą popularność. Stało się tak nie tylko ze względu na to, że zwiększają ilość wpadającego do budynku światła, ale także służą jako system kontrolny ciepła oraz dymu. W projektach budynków coraz częściej można zauważyć zastosowanie pojedynczych świetlików lub okien fasadowych łączonych w pasma.

Jak wskazuje ekspert z firmy Alumex zajmującej się produkcją konstrukcji aluminiowych oraz stolarki budowlanej z PCV:

Nie każdy wie, że profile fasadowe umożliwiają stworzenie zabudowy z różnego rodzaju oknami i drzwiami, uwzględniając także okna połaciowe i odchylne. Oprócz wdrożenia aktualnych trendów zabudowy aluminiowe gwarantują lekkość i trwałość konstrukcji oraz bardzo wysoką izolację termiczną.

Profile fasadowe jako świetliki dachowe charakteryzują się wysoką odpornością na działanie wiatru, niskich i wysokich temperatur oraz wytrzymałością podczas dużych obciążeń śniegu. Idealnie sprawdzą się one w domach lub mieszkaniach typu penthouse. Chętnie stosowane są również w obiektach użytkowych, przykładowo w centrach handlowych, w hangarach, palmiarniach lub restauracjach. Fasady aluminiowe mogą być dodatkowo wykorzystane do tworzenia romantycznych ogrodów zimowych.