10 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie łat dachowych

Łaty (i kontrłaty) dachowe to drewniane listwy o prostokątnym przekroju stanowiące kluczowy element konstrukcji więźby dachowej, umożliwiający ułożenie pokrycia. Z łataniem dachu nie mają wiele wspólnego – chyba tylko tyle, że właściwie zamocowane niwelują konieczność jego przeprowadzenia w przyszłości. Ich nazwa pochodzi z języka niemieckiego, w którym wyraz „Latte” oznacza po prostu deskę.

Łaty stosuje się w przypadku dachów spadowych, które mają zostać pokryte dachówką, blachodachówką, gontem drewnianym albo płytami włóknisto-cementowymi. W zależności od rodzaju, a więc i ciężaru pokrycia dobiera się odpowiedni przekrój łat. –

Bierze się przy tym pod uwagę również kąt nachylenia dachu i rozstaw krokwi, a także strefę klimatyczną, w której ten dach ma funkcjonować – dodaje specjalista z tartaku Mat-Bud w Szczecinie.

Właściwy rozstaw

Oprócz wymiarów przekroju łat dachowych bardzo ważne jest też ich odpowiednie, równomierne rozmieszczenie. Ustala się je, odpowiednio rozmierzając dach i biorąc pod uwagę zalecenia producenta danego rodzaju pokrycia. Łaty ułożone zbyt blisko siebie sprawią, że dachówki będą za bardzo na siebie nachodzić i wypychać się wzajemnie na zewnątrz, co sprawia wrażenie, jakby były nieco za długie. I odwrotnie: zbyt duże odstępy między łatami wywołują złudzenie, jakoby identyczne w rzeczywistości dachówki w pewnych miejscach były krótsze od pozostałych.

Znaczenie kontrłat

Aby umieścić w konstrukcji dachu łaty, trzeba jednak najpierw przybić do krokwi kontrłaty. Ich wysokość wynosi zazwyczaj ok. 2 cm, ale wymiary nie są tu już aż tak ważne jak w przypadku łat. Same kontrłaty odgrywają w konstrukcji dachu jednak bardzo istotną rolę. Nie tylko umożliwiają mocowanie łat, ale też zapewniają właściwą wentylację po spodniej stronie pokrycia. Dzięki temu pod połacią nie gromadzi się szkodliwa dla całej konstrukcji wilgoć, która obniża sprawność termoizolacji. Inną ważną funkcją kontrłat jest zwiększenie odległości między pokryciem a warstwą krycia wstępnego oraz konstrukcją dachu. Umożliwia to odprowadzanie wszelkich przecieków lub skroplin do okapu, a w dalszej kolejności poza obręb dachu.

Jakość przekłada się na efekt

Między kontrłatami i łatami stosuje się czasem specjalne kliny, co pozwala usunąć ewentualne nierówności płaszczyzny połaci. Aby uniknąć efektu falowania grubości, warto też zastosować łaty przecierane w odpowiedni sposób na specjalnie zaprojektowanych w tym celu trakach. Dokonując zakupu łat dachowych, zwróćmy uwagę nie tylko na ten aspekt, lecz również dopytajmy, czy drewno zostało właściwie zaimpregnowane antyseptykami o certyfikowanym składzie.