11 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa nie jest nowym materiałem budowalnym – od wielu lat jest chętnie wykorzystywana przez budowniczych i projektantów. Wpływ na to ma jej trwałość, odporność na niszczenie, a przede wszystkim unikalny, ponadczasowy wygląd. Mimo że kojarzy się zwykle z wyłożonymi nią ścieżkami czy drogami, to ma też inne zastosowania. Co można zrobić z kostki brukowej?

Kostka brukowa – charakterystyka

Dlaczego kostka brukowa cieszy się tak dużym powodzeniem? Po pierwsze materiał ten może przybrać różne barwy, kształty i rozmiary. Pasuje do każdego typu przestrzeni, a jego elegancka stylistka sprawia, że otoczenie nabiera wyjątkowego charakteru. Ponadto jest to budulec trwały i solidny, wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Kostka brukowa może występować w kilku wersjach. Można spotkać się z:

  • kostką brukową fazowaną – elementy takie mają ścięte krawędzie. Dzięki temu są odporniejsze na obciążenia. Tak przygotowane krawędzie zapewniają także, że wyraźniej widać kontury fug
  • kostka brukowa niefazowana – przy jej pomocy można stworzyć perfekcyjnie płaską powierzchnię. Jest to bardzo wygodne dla pieszych, a także umożliwia łatwe odśnieżanie takiej nawierzchni.

Kostka brukowa ma zastosowanie jako budulec dekoracyjny, ale świetnie sprawdza się także w warunkach przemysłowych. To znakomita inwestycja na całe lata – przestrzeń nabiera dzięki niej nietuzinkowego uroku, a sama nawierzchnia czy konstrukcja z niej wykonana jest niezwykle solidna i trwała” – mówi ekspert z firmy DITRICH.

Jak można wykorzystać kostkę brukową?

Kostkę brukową można najczęściej spotkać na podjazdach do garażu i na ścieżkach wokół domu. Wykonuje się z niej też nawierzchnię miejsc parkingowych, które znajdują się przed obiektami użyteczności publicznej oraz sklepami.

Jednak jest ona materiałem, dzięki któremu można niebanalnie zaaranżować ogród. Przy jej pomocy powstanie tam na przykład placyk przeznaczony na stół, krzesła czy inne akcesoria wypoczynkowe. Znakomitym pomysłem jest jej wykorzystanie na tarasie. Należy pamiętać, że połączenie kostek o różnych kolorach może dać niebanalny efekt.

Z kostki brukowej mogą powstawać murki. Są one doskonałe do wydzielenia w ogrodzie strefy relaksu i rozrywki. Z konstrukcjami takimi idealnie będą komponować się schody z kostki brukowej. Wyjątkowy nastrój w ogrodzie można stworzyć, umieszczając tam wykonane z niej donice na kwiaty. Kostka brukowa nadaje się także do tego, aby zbudować z niej grilla. To samo dotyczy oczek wodnych, a nawet większych fontann, które są niesamowitą ozdobą każdej zielonej przestrzeni.